MediaCat

Reklamcılara iyi bakın çünkü hak ediyorlar

Reklamcılarla çalışmak, ücretiyle reklam işlerinizi yapan insanlarla çalışmak değildir. Reklamcılarla çalışmak, markalarda olmayan tecrübenin ve yetkinliklerin dışarıdan temin edilmesidir. 2024 yılı tüm markalar için reklamcılara iyi baktıkları bir yıl olsun.

Takvimlerde gün boyu yer bulunamadığı için perşembe akşamı 18:30’a konulan bir Zoom toplantısındayız. Peş peşe toplantılardan masamdan bile kalkamamışım. Eşime yemeği birlikte yiyemeyeceğimizi yazıyorum bir yandan çünkü bir müşterimizin çözmemiz gereken bir işi var. Brief zaten bir süredir strateji departmanının kafasında kira vermeden yaşıyor. Ekip her zamanki gibi müşterinin mail olarak yazdığı birkaç cümleyi detaylı ve gerçek bir kreatif brief’e dönüştürmeyi başarmış. Geç saate rağmen bir heyecanla kreatiflere durumu aktarıyor bizimkiler. Yorumlar yapılıyor. Sorular soruluyor. Notlar alınıyor. Eşim alttan yazıyor “Yemeği ısıtırsın kendine, biz Defne’yle çok az dışarı çıkıyoruz” diye.

Sıkça karşılaştığımız bu anlar yaptığı işi ciddiye alan bir avuç insanı tanımlar. Kafa patlatanları, umursayanları, kendilerinin olmayan dertleri dert edinenleri… Ürettikleri yaratıcı fikirlerle büyüttükleri markalardan hak ettikleri değeri ve saygıyı görmeyi bekleyenleri…

Yaşasın reklamcılar! Hem de daha iyi yaşasın!

Zam politikaları yüzünden en iyi çalışanların kaybedildiği durumlar vardır. Sonra ne olur? İlanlar verilir. Adaylarla görüşülür. Kısa listeler yapılır ve giden insana verilmeyen ücret kadar bir maaşa kapalı kutu bir aday işe alınır. Bu anlarda insan kaynaklarına dert yanılır. Onlar “Üst yönetimi ikna etmeye çalışıyoruz” diye kendilerini savunur ama herkes tek bir gerçekte sessizce birleşir: Yetenekten tasarruf olmaz!

Bugün bir reklam ajansı işin doğası gereği baştan aşağı yeteneklerden oluşuyor. Bu yeteneklere iyi bakmak ajanslarla beraber, inanın bana, en çok da markaların görevi. Kendi çalışanına yaptığı zammı hatta yeri geldiğinde daha fazlasını ajansına vermeyen markalar belki de hiç farkında olmadan yetenekten tasarruf etmeye çalışıyorlar. Bu böyle olmamalı. Bugün her ajans-marka ilişkisi için bu durum değişmeli. Yıllık zamlar ve proje bedelleri “anlamlı boyutlarda” konuşulmalı. Yoksa inanın reklamcıların meslekleriyle yaşadıkları aşk anlamsızlaşıyor.

Yaratıcılığa ilham vermek mi istiyorsunuz? Ona saygı duyun

Bugün yetişkin bir reklamcının (sektörde geçirdiği yılları ve kariyerinde uğradığı durakları göz önünde bulundurursak) ömrü hayatında aşağı yukarı 10’un üzerinde sektöre, 40-50’nin üzerinde markaya ve 100’lerce brief’e temas ettiğini söyleyebiliriz. Tecrübeli hiçbir reklamcı -çoğu marka insanının aksine- hiçbir sorunla, görevle ve brief’le ilk defa karşılaşmıyor. Daha önce neyin çalıştığını veya çalışmadığını gördüler. Yaratıcılıktan zorla arındırılmış işlerin nasıl kaybolup gittiğini, o da olsun bu da olsunların nasıl kafa karıştırdığını, challenge edilmeyen müşteri brief’lerinin nasıl ölü doğduğunu gördüler. Reklamcılarla çalışmak, ücretiyle reklam işlerinizi yapan insanlarla çalışmak değildir. Reklamcılarla çalışmak, markalarda olmayan tecrübenin ve yetkinliklerin dışarıdan temin edilmesidir. Ve reklamcılara ilham veren yegâne şey buna saygı duyulmasıdır.

Daha fazlasını istiyorsanız ajansınızı daha çok dahil edin

Şirketlerin insan kaynakları çalışan mutluluğundan da sorumludur. Çalışanlarına şirket kültürü aşılarken, onların bağlılığını artıracak yapılar kurmaya çalışırlar. Ajans-marka ilişkisinde insan kaynakları rolü pazarlama (veya marcom) ekiplerindedir. Kendi ekiplerinin uzantısı gibi çalışan ajans insanlarını şirketlerinin bir parçası gibi hissettirmeleri gerekir. Dış kapının tokmaklarıyla değil, dert ortaklarıyla iş yapmalarını sağlayacak yegâne şey budur. Şirket etkinliklerine davet etmekten yeni ürün göndermeye, saha gezilerinden tatlı sürprizlere, test sürüşünden beta testlere çalıştıkları yetenekleri “insider” gibi hissettirmek ajansından daha fazlasını isteyenler için en iyi stratejidir. Gururla çalın bu stratejiyi lütfen.

Uzun lafın kısası 2024 yılı tüm markalar için reklamcılara iyi baktıkları bir yıl olsun. Hem de her anlamda. İnanın buna herkesin çok ihtiyacı var.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.