Reklamcılar için kısa kısa…

Türkiye'nin yaratıcı sınıflarının yeni platformu Brand Week Istanbul'dan önce çıkanlar.
01.12.2014 - 11:24

“Satın aldığımız kıyafetlerden içinde yaşadığımız binalara, yediğimiz yemeklerden kullandığımız otomobillere kadar yaratıcılık hepimizin hayatını binlerce değişik şekilde etkiler. Yaratıcılık dünyamızı yaratır, mükemmelleştirir ve tanımlar. Bize anlatır ve bizi eğlendirir.”

Türkiye’nin yaratıcı sınıflarının yeni platformu Brand Week Istanbul’un ikincisini bir paragrafta özetlemek gerekseydi Sir John Hegarty’nin yaratıcılıkla ilgili yukarıdaki sözleri güzel bir tercih olabilirdi. Brand Week 2014’ün ardından yazılacak çok şey var. Ama yer dar. Kısa kısa…

Yaratıcıların en verimli dönemi kaç yıl sürer?

Tüm yaratıcı kariyerlerin en verimli döneminin en fazla 10 yıl olduğunu söyleyen Sir John Hegarty bu süreyi uzatmak için şunları önerdi:

Brand Week Istanbul - Sir John Hegarty

  • Her zaman en iyilerle çalışın.
  • Ego inandığınız şeydir, egoyu asla küçümsemeyin. Ama egonun üzerindeki kontrolü kaybettiğiniz anda sizi yok edeceğini unutmayın.
  • Optimist olun. Kinizm yaratıcılığın ölümü demektir. İyimser olun. Çünkü onlar inançlıdır, optimistlerin felsefeleri vardır.
  • Yakınınızda çok inandığınız bir kişiyi tutun. Paul McCartney John Lennon’ı kaybetti ve Frog şarkısını yaptı. Lennon buna asla müsaade etmezdi. Size “Yapma, bu çok saçma” diyebilecek bir dost edinin.
  • Basitlik sandığınızdan çok daha önemlidir. Tüm kariyerim boyunca işgal etmeye çalıştığım tek alan iki kulağın arasındaki alan oldu. Harika fikirler basittir. Basit fikirler kafanızın içinde açılır, gelişir.

Yeni pazarlama ve reklam kodlarına hazır mıyız?

Televizyon ilk çıktığında yaratıcılar uzun metrajlı filmlerin senaryolarından 30 saniyelik reklam senaryolarına geçmek konusunda zorlanmışlardı. Şimdi artık 6 saniyelik dönemdeyiz. “Y kuşağı için kısa içerikler gerekli. ‘TL;DR’ (Too long; didn’t read) yeni bir pazarlama kodu olmuş durumda” diyor Matt Blackborn.

Brand Week Istanbul: Matt Blackborn

Reklam ajansları bir misyon üstlenmeli mi?

Alex Bogusky’nin ortağı, Made Movement kurucularından, ajansın yaratıcı grup başkanı Dave Schiff oldukça etkileyici sunumunda misyon üstlenmiş ajansların her zaman daha önde olduğunu belirtti. Made Movement’taki misyonlarını ise şöyle açıkladı: istihdam yaratmak, ekonomiyi canlandırmak, sürdürülebilirlik sağlamak. Ajansın çalıştığı alanlar ise şöyle: tarım ürünleri, dijital ürünler, tekstil ürünlerini, kamu hizmeti. Peki bizde durum ne?

Brand Week Istanbul: Dave Schiff

Değişimin kendisi kadar hızlı değişebiliyor muyuz?

Reklamcılığın çok kolay bir meslek olduğunu belirten Luhr, “İyi yaparsan başına güzel şeyler gelir, kötü yaparsan hiçbir şey gelmez” diyor. Dünyanın değiştiğini ve bu değişimi kabullenmek gerektiğini söyleyen Luhr, değişim çağında en büyük silahın hız olduğunu söylüyor. Luhr’a göre internetin gücünü kullanamayan, hıza ayak uyduramayan reklamcılar hızla depresyona giriyor.

Dave Luhr ile değişim üzerine.

Reklamda da altın oran var mı?

Grammy ödüllü sanatçı Eric Whitacre “Altın oran, doğada, matematikte, resimde olduğu gibi müzikte hatta teknolojik tasarımlarda bile var” diyor ve Apple’ın “Fibonacci Dizisi”ne takıntılı olduğunu belirtiyor. Peki ya reklamda? Reklamın altın oranı var mıdır?

Eric Whitacre Brand Week Istanbul'da "Divane âşık gibi" ile büyüledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.