MediaCat

Reklamcılar Derneği 2018 medya ve reklam yatırımlarını açıkladı

Geçtiğimiz yılki toplam medya ve reklam yatırımları 11 milyar TL olarak hesaplandı.

Reklamcılar Derneği 2018 medya ve reklam yatırımlarını açıkladı

Reklamcılar Derneği’nin, bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte işbirliğiyle hazırladığı 2018 Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’nun sonuçları, bugün Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Volkan İkiler’in ev sahipliğinde ve Reklamcılar Derneği Asbaşkanı Banun Erkıran ile Deloitte Danışmanlık Telekomünikasyon ve Medya Sektörü Lideri Alper Günaydın’ın katılımlarıyla düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla paylaşıldı. Rapora göre, toplam 11 milyar TL yatırım gerçekleşti. Medya yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 2,9 artış göstererek 8,2 milyar TL olurken, reklam yatırımları 2,7 milyar TL’yi buldu.

Sektörde gıda ve mecrada televizyon önde

Rapora göre, medya ve reklam yatırımlarındaki büyümede itici güç olan sektörlerin başında gıda yer aldı. Kozmetik ve kişisel bakım ikinci, perakende üçüncü oldu. Reklam yatırımları en çok büyüyen sektörlerin başında kozmetik ve kişisel bakım gelirken, bu sektörleri perakende ve turizm takip etti.

Medya yatırımlarında en yüksek payı yüzde 47 ile bir kez daha televizyon kuruluşları aldı. Dijital mecraların pastadaki payı yüzde 28,9’a yükselirken, üçüncü sırada yüzde 10,3 ile açıkhava yer aldı. 2017 yılında ikinci sırada yer alan basın yatırımları yüzde 19 düşerek, yüzde 9,5 pazar payı ile 2018’de dördüncü sıraya geriledi. Buna göre, basının 2013’ten bu yana yüzde 30’un üzerinde daralma yaşadığı kaydedildi. 2018 yılında televizyonlara yapılan medya yatırımı 3,8 milyar TL olarak gerçekleşirken, dijital mecralara 2,3 milyar TL’lik yatırım yapıldı.

2017 itibarıyla dünya çapında en yüksek pay dijitalde

Raporda yer verilen Zenith 2018 Aralık verilerine göre, dijital medya yatırımlarıyla birlikte küresel medya yatırımları artışını sürdürüyor. 2017 yılı itibarıyla dijital medya yatırımları dünyada ilk defa diğer tüm mecraların önüne geçerek en büyük paya sahip mecra olurken, raporda bu mecranın 2018’de toplam medya yatırımları içerisindeki payını diğer mecralara göre daha da hızlı artırdığına dikkat çekildi. 2018 yılında dünya genelinde yüzde 4,5 büyüdüğü tahmin edilen toplam medya yatırımlarının yüzde 41’i dijital mecralara yapılırken, dijital büyüme payını ağırlıklı olarak yazılı basın ve televizyondan aldı.

Türkiye 32’inci büyük pazar

Yıllık medya yatırım büyüklüğü 1 milyar doların üzerinde olan 42 ülkedeki toplam yatırım hacmi 553 milyar dolar oldu. Bu rakam dünya genelindeki toplam yatırımların yaklaşık yüzde 95’ini temsil ediyor. Türkiye ise medya yatırımları büyüklüğü açısından dünyanın 32’inci büyük pazarı ve toplam hacim içindeki payı yüzde 0,3. Türkiye geçtiğimiz sene ise yüzde 0,4 pay ile 26’ıncı sırada yer almıştı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.