Reklam Konseyi ilk toplantısını gerçekleştirdi

Toplantıda Türkiye ve dünyadaki reklam yatırımları ve dijital reklamcılıkla ilgili fırsatlar ele alındı.

08.07.2019 - 13:24 | MediaCat

Reklam Konseyi ilk toplantısını gerçekleştirdi

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca oluşturulan ve reklam sektörünün tüm taraflarını bir araya getirmeyi amaçlayan Reklam Konseyi ilk toplantısını T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Ankara’da gerçekleştirdi.

Reklam Kurulu üyeleri, reklam sektörüyle ilgili sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, çeşitli meslek örgütleriyle tüketici üst kuruluşlarının katıldığı toplantıda Türkiye ve dünyadaki reklam yatırımları ve dijital reklamcılıkla ilgili fırsatlar ve sorunlar değerlendirildi.

Toplantının açılışını gerçekleştiren Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, her yıl düzenli olarak toplanacak Reklam Konseyi’nde alınan kararların hassasiyetle takip edileceğini ve uygulamaya geçiş konusunda gerekli çabanın sarf edileceğini ifade etti.

Reklam Konseyi’nin oluşturulma amacını,“Reklam ve pazarlama iletişimi alanlarına ilişkin çağdaş ve uluslararası gelişmeleri ve yargı kararlarını izleyerek, bu alanlarda düzenleme ve denetim işlevinin geliştirilmesi ile ilgili görüş ve önerilerde bulunmak” olarak açıklayan Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, konseyin genel yapısı hakkında da bilgi verdi.

Konsey toplantısında reklam sektörünün dünya ve Türkiye’deki gelişimine dikkat çeken Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura, dünya genelinde reklam sektörünün ekonominin hareket gücü kabul edildiğini ifade ederek, “Dünya cirosu 571 milyar dolar ve bir önceki yıla oranla büyüme yaklaşık yüzde 6,9 iken, ülkemizde toplam ciro 1,6 milyar dolar, büyüme oranı da yüzde 2,9 seviyesinde. Örneğin İsveç’te sektör büyüklüğü 3,8 milyar dolar, Almanya’da 19,9 milyar dolar. Durum böyleyken, güçbirliği esastır. Sürdürülebilir bir medya ekosistemi için yapılması gerekenlerin başında güçlü bir beraberliğin sağlanması geliyor.” dedi.

“Bir ülke, markaları kadar zengindir” stratejisiyle marka ekonomisinin önemini anlatmak için ciddi çalışmalar yaptıklarını aktaran Reklamcılar Derneği Başkanı Volkan İkiler, 11 ili dolaşarak, markalaşmanın önemini hem üreticilere hem de aile şirketlerine anlattıklarını belirterek, “Marka merdiven altı üretimle savaşır, tüketiciye belli kalite güvenceleri sağlar, kayıtlı ekonomimizin bir unsurudur ve vergisini veren, hesap verebilen şirketler demektir. Ülkemizde hepimizi kuşatan en büyük ihtiyaç, aktif markaların sayıca artmasını sağlamaktır. Sadece marka tescili olarak bakıldığında rakamlar ülkemizin Avrupa’da önde geldiğini gösteriyor. Oysa bağımsız araştırma şirketi verileri aktif markalar konusunda ciddi bir düşüş olduğuna işaret ediyor. Burada reklamın ekonomiyi dönüştürücü gücünün altını çizmemiz gerek. Özellikle aile şirketlerine yönelik bilinçlendirme çalışmaları ve reklam destekleri gerek ülke ekonomisinin büyümesi gerekse tüketicinin korunması doğrultusunda çok kritik.” şeklinde konuştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.