Reklam dünyasının acı kaybı

Yayın dünyasında pek çok yayınevinin kapak ve grafik tasarımlarını yapan, aynı zamanda Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi...

17.06.2009 - 15:08 | MediaCat

Yayın dünyasında pek çok yayınevinin kapak ve grafik tasarımlarını yapan, aynı zamanda Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümü öğretim görevlisi olan Mithat Çınar on beş gün önce akut pankreatit ve multiple organ yetmezliği teşhisiyle hastaneye kaldırılmıştı. Mithat Çınar tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybetti.

Mithat Çınar, 1962 yılında Bulgaristan’ın Rusçuk şehrinde doğdu. 1985 yılında Marmara Üniversitesi GSF Grafik bölümünü bitirdi. 1986’da Viyana Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okuluna bir süre devam etti. 1992-94 MSÜ’de Yüksek Lisans tezini tez aşamasında bıraktı. Meslek hayatına 1985 yılında Letra’da Onat Kutlar ve Kenan Dimetoka’nın yanında grafiker olarak başladı. Daha sonra Güzel Sanatlar, Saatchi&Saatchi, CenajansGrey’de Art Director, Om Ajans, MoranOgilvyMother’da Creative Director’lük yaptı. 1992-1994 arası Mimar Sinan Üniversitesi’nde, 2007’den bu yana da Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde öğretim görevlisiydi. 2000-2003 yıllarında Everest Yayınları’nda, sonrasında da başta Agora Kitaplığı, Stüdyo İmge Yayınları, Literatür Yayınları, +1 Kitapları, Özgür Yayınları, Dharma Yayınları’nın kitap kapak tasarımlarını yaptı. Çınar’ın son çalışması, bugün de kitapçı raflarında olacak, Agora Kitaplığı yayını Kürt Sineması: Yurtsuzluk, Sınır ve Ölüm kitabıydı. Çınar ayrıca Mesele dergisinin de görsel tasarımını yapmaktaydı.

Kaynak: www.medyatava.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.