‘Çay olmazsa ilham olmaz’

Ajans çaycıları serimizin ilkini M.A.R.K.A ajansın Elif Abla’sı ile yaptık.

05.05.2015 - 11:45 | MediaCat

Ajans çaycıları serimizin ilkini M.A.R.K.A ajansın Elif Abla’sı ile yaptık.

Çay, kültürümüzde görünmez olacak kadar kanıksadığımız ama bir o kadar yokluğunu hayal bile edemeyeceğimiz bir içecek. İşe geldiğimizde ilk neyle güne başlamak istiyoruz? Toplantıya girerken elimizde laptop’tan ve telefondan başka ne var? Sohbet etmek isterken ya da bir derdimizi anlatmak isterken karşımızdakiyle ne teklif ediyoruz? İşte bunlar hep ÇAY… Ve o çayı bize her daim hazır eden ve her daim bizi “çaylayan” abilerimiz, ablalarımız: Ajans çaycıları!

Ajans çaycıları serimizin ilkini M.A.R.K.A ajansın Elif Abla’sı ile yaptık. Tam 12 yıldır “Ajansın her şeyi” pozisyonunu yürüten Elif Kayış bir ajansta “Çaycı Abla” olmanın nasıl bir şey olduğunu ve onun gözünden bize bu koşuşturmacanın nasıl göründüğünü anlattı.

Ajans çaycıları serimizin ilkini M.A.R.K.A ajansın Elif Abla'sı ile yaptık.

12 yıldır buradasınız, çay dendiğinde aklınıza ilk olarak ne geliyor?

ÇAYKUR geliyor tabii ki. ÇAYKUR Filiz hatta. Devamlı onu kullandığım için…

Çay konusunda sizden daha tecrübeli biri var mı?

Yuvarlak bir cevap olacak ama… Bilemiyorum. (Utanıyor.)

Ajansta olağan bir gün nasıl başlar?

Güne çay ve kahvaltıyla başlanıyor. Zaten sabah çay içilir… Ben sekizde burada oluyorum, sekiz buçukta da çayım hazır oluyor. Bazen çok erken gelen arkadaşlar oluyor “Abla çay hazır mı?” diye sabırsızca soruyorlar. “5-10 dakikaya hazır” diyorum. Sabırsız oluyorlar çünkü poğaçasını tostunu alıp gelmiş oluyor çay soranlar. Güne hep böyle sıcak, mutlu bir şekilde başlıyoruz biz.

Ajans çaycıları serimizin ilkini M.A.R.K.A ajansın Elif Abla'sı ile yaptık: Esencan SerhanEsencan Serhan
Reklam Yazarı

“Bir çay yapalım” hep vardır burada. Sabah, öğlen saat fark etmez. Bir şeyler konuşmamız gerektiği zaman “bir çay yapalım” deyip konuştuğumuz, çayın bizi kurtardığı çok an vardır.

Günün ilk çayı ekip için ne ifade ediyor?

Günün ilk çayı en güzeli herhalde. Çayla güne başlamak çok güzel. Ben de çok sevdiğim için… Sabah ilk çayı içiyoruz, gerisi de geliyor zaten.

Sizin çayınızı herkes çok beğeniyormuş. Özel bir formülünüz var mı? Bizimle paylaşır mısınız, iyi çay nasıl demlenir?

Çayımı herkes çok beğenir gerçekten, gelen misafirlerimiz de. Sizin gibi “özel formül” soran da oluyor ama bildiğiniz gibi demliyorum. ÇAYKUR Filiz ve Tomurcuk kullanıyorum. İyi çay, iyi çayla demlenir. Benim bir ölçüm var, kepçe kullanıyorum. Belki siz bilmezsiniz ama… Bir buçuk kepçe koyduğum zaman çayımın demi çok güzel olur. 15 dakika demlendiği zaman çayın kıvamı çok güzel, içimi de çok keyifli olur. Bir saat içinde de bitmesi gerekir taze çayın. Ekibimiz de patronumuz da çayı çok sever.

Normal bir tempoda geçerse gün, ne kadar çay gidiyor?

Ajans çaycıları serimizin ilkini M.A.R.K.A ajansın Elif Abla'sı ile yaptık.Valla devamlı çay içiliyor. Çay tüketimimiz bol. Demlik sayısını söyleyemeyeceğim ama bir, iki kilo bitiriyoruz günde. Günün yoğunluğuna göre değişiyor tabii. Toplantımız, misafirimiz fazlaysa daha da çok çay gidiyor.

Ajansta en çok kim çay içer?

Herkes içiyor valla. Feray Hanım çok güzel çay içer mesela. Hamdi Bey de öyle. Bunlar benim mutfakta en çok gördüğüm kişiler tabi. Hulusi Bey de sever çayı. Şekersiz ve az limonlu içer.

Hiç içmeyen var mı peki?

Sayılıdır, bir veya iki kişi. Hiç içmezler. Çocukluktan alışmadıklarını, ailelerinde çay kültürü olmadığını söylüyorlar. Kahve alıyorlar “Yahu sabahleyin kahve mi içilirmiş kahvaltıyla, çay için” diyorum.

Markaya göre tadı değişir mi çayın?

Başka çay kullanmadığım için bilmiyorum açıkçası. Çaykur Filiz Çayı’ndan çok memnunum, evimde de onu kullanıyorum. Hatta komşuma gittiğim zaman çayın tadını beğenmezsem tavsiye ediyorum. İlk yudumdan anlıyorum ne kullandığını. Çay, Çaykur değilse hemen anlarım.

Ajans çaycıları serimizin ilkini M.A.R.K.A ajansın Elif Abla'sı ile yaptık: İlkay Saltikİlkay Saltık
Reklam Yazarı

O bizim bir tanemiz. İyi ki var Elif Abla. Onun sayesinde güne güzel bir çayla başlıyoruz hep. Günü, bizi, sohbetimizi demliyor aslında Elif Abla. Her şeyin başlangıcı o.

Sizin olmadığınız bir günde burası nasıl olur sizce? Birkaç gün gelmeseniz, çay demlenmese…

Çaysız zor geçer. Fikir gelmez akıllarına. (Gülüyor.) Ben olmadığımda da kendileri demliyor zaten arkadaşlar, çaysız duramadıkları için.

Bir reklam ajansında çalışıyorsunuz. Burada neler yapıldığı hakkında fikriniz vardır herhalde.

Var tabi. Ama şu anda sorarsanız bir şey söyleyemem. Genel anlamda reklam işleri yapılıyor işte. Reklam çekiliyor, senaryo yazılıyor, marka yaratıyoruz. Burada yapılan çalışmaları akşam televizyonda ya da dışarıda billboard’larda görünce “A bizim reklam!” diyorum. Hoşuma gidiyor.

Bir reklam ajansında çay servisi yapmanın güzel tarafları nedir?

Çay olmazsa ilham olmaz burada. Çay insanları motive ediyor, zinde tutuyor. Çay huzur kaynağımız diyebilirim. Çay servisini reklamcılara yaptığım için de mutluyum tabi. (Utanıp, gülmeye başlıyor.) Heyecanlanıyorum yanıt verirken, karıştırıyorum. Bir yudum çay alayım…

Türk insanına benzer mi sizce çay?

Çay sıcak, aynı Türk insanı gibi.

Peki reklamcılar, onlar nasıl insanlar?

Reklamcılar yaratıcı insanlar. Buraya geldiğimden beri bir sürü şey öğrendim ben insanlardan. Renkli, sıcak, insanlarla çok iyi kaynaşabildiğimiz samimi bir ortam var burada.

Reklamcılar gece çalışır. Siz geceleri burada olmadığınızda da çay oluyor mu geceleri burada?

Ben çıktıktan sonra çalışan varsa tabii ki oluyor çay, arkadaşlar kendileri demliyor. Altı buçukla yedi arası çıkıyorum. O saate kadar -sabah sekiz buçuktan akşam altı buçuğa aralıksız olarak taze çayım hep var.

Ajans çaycıları serimizin ilkini M.A.R.K.A ajansın Elif Abla'sı ile yaptık: Tutku TopTutku Top
Junior Marka Temsilcisi

Bizim ekipte insanlar birbirlerine jest yapmak istediğinde çay servisi yapar. Çayı götürür “Haydi gel bir çay içelim” der, terasa gideriz. Çayın buradaki aile ortamında büyük bir etkisi var.

Burada çay içerken insanları gözlemlediğinizde ne hissiyatta olduklarını düşünüyorsunuz?

Genelde çay içerken mutlu olduklarını görüyorum. Gelip “Ablacım taze çay var mı?” diyorlar. Kendimi methetmek gibi olmasın ama her zaman taze çayım oluyor. Çayını alıyor, terasa çıkıp hava alıyor 10-15 dakika. Güzel geçiyor o zaman, mutlu oluyorlar çayımla. Ben de mutluyum bu işi yapmaktan, insanlara güzel çay içirmekten…

Buraya ünlüler de geliyordur. Kendisine çay servisi yaparken heyecanlandığınız biri oldu mu?

Geliyor tabi. Ayrım yapmadan hepsinde heyecanlanıyorum ben genelde.

Ajans çaycıları serimizin ilkini M.A.R.K.A ajansın Elif Abla'sı ile yaptık.

Çay servisinde yaşadığınız komik, ilginç bir anınız var mı bizimle paylaşabileceğiniz?

Müşterimiz ÇAYKUR’un, şimdi ismini çıkaramıyorum ama genel müdürü mü oluyordu, biri gelmişti. Ona servis yaparken çok heyecanlanmıştım. Çünkü çayımı beğenmezlerse diye endişe etmiştim. Heyecanlandım da gerçekten, çayın sahibi oldukları için… Gerildiğimi hissettim. Toplantının geleceğini bildiğim için önceden hazırlandım. Hep çay var dediğim gibi ama o gün önceden özellikle hazırlanmıştım. İmdat Bey’di İmdat Bey o müdür…