MediaCat

Avrupa siyasetinin zirvesi İstanbul’da toplanıyor

EAPC üyeleri, 10 yıllık aradan sonra tekrar Türkiye’de.

Avrupa siyasetinin zirvesi İstanbul’da toplanıyor

Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (EAPC) üyeleri, 10 yılı aşkın bir sürenin ardından tekrar İstanbul’da bir araya gelmeye hazırlanıyor. 2004 yılında gerçekleştirilen toplantının ardından bu yıl derneğin yıllık kongresi tekrar Türkiye’de, tam da Haziran’daki Genel Seçimler öncesinde Avrupa Siyaseti’ni masaya yatırmaya hazırlanıyor.

Barack Obama’nın 2012 Başkanlık Seçim Kampanyası’nın baş mimarı ve İngiltere Başbakanı David Cameron’un baş stratejisti Jim Messina, Birleşik Krallık’ta 7 Mayıs yapılacak olan Genel Seçimler’den saatler sonra İstanbul’a gelecek ve EAPC Konferansı’nın açılış konuşmasını yapacak. Konferansta CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, İstanbul Politikalar Merkezi Başkanı Fuat Keyman, Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği Başkanı Necati Özkan da birer sunum yapacak.

Konferansta, İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu’nun kampanya direktörü Aron Shaviv, İsrail’de 17 Mart’ta gerçekleştirilen seçimlerinden sürpriz bir zaferle nasıl çıktıklarının sırlarını paylaşacak. Matthew McMillan, Marko Rakar ve Scott Goodstein gibi dijital dünya guruları, araştırma ve mesaj geliştirme sanatının ustaları Mark Mellman, Christoph Hofinger ve Igor Mintusov da konferansta tecrübelerini paylaşacak isimler arasında yer alacak.

Hillary Clinton’un 2016 Başkanlık Seçimleri’ndeki baş stratejisti Celinda Lake de hazırlanmakta oldukları kampanya ile ilgili ipuçlarını EAPC’nin 20′nci yıl konferansında duyuracak. Efsane kampanya direktörleri Bo Krogvig, Volker Riegger ve Sepp Hartinger; trendsetter’lar Marco Cacciotto, Lauren Bohn ve Brian Paler ile onlarca Avrupalı siyasi danışman tecrübelerini katılımcılara aktaracak.

İşte EAPC Konferansı’nda söz alacak yıldız isimler:

Jim Messina

Barack Obama’nın siyasi baş danışmanı ve 2012 Başkanlık kampanyası yöneticisi

ABD’nin önde gelen siyasi danışmanlık şirketlerinden Messina Grup’un Başkanı. Başkan Obama’nın 2012 seçim zaferinin ardındaki beyin olan Jim Messina, Obama kampanyasına personel şefi olduğu ABD’li Senatör Max Baucus’un ofisinden katıldı. 2012 ABD Başkanlık seçimlerine getirdiği seçmen segmentasyonu yaklaşımı ve “Büyük Veri” kullanımıyla, seçim kampanyalarının tarihini değiştirdi.

Avrupa siyasetine yön verenler İstanbul'da buluşacak

2013 yılında hem ulusal hem de uluslararası alanda çalışmak için Messina Grup’u kurdu. Jim Messina, 7 Mayıs 2015 genel seçimlerinde İngiltere Başbakanı David Cameron’a üst düzey kampanya danışmanı olarak hizmet vermektedir.

Şafak Pavey

CHP genel başkan yardımcısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliğindeki yönetici görevinden ayrılıp CHP İstanbul Milletvekili olan Şafak, uluslararası kamuoyunda insan hakları, insani yardım ve küresel barış konusundaki çalışmalarıyla tanınıyor.

Toplumsal duyarlılığı, çocukluğunun geçtiği yazı ve sanat çevresinden beslenmekle birlikte, Zürih’te sanat ve film eğitimi aldığı sırada geçirdiği tren kazası onun engelli dünyasıyla tanışmasına yol açtı. Uzun süren ve cesaret isteyen iyileşme sürecindeki sıra dışı duruşu Zürih Üniversite Hastanesi’nde tez konusu oldu ve bu çalışma kitap olarak yayınlandı. Bu kaza dünyaya bakışını yeniden şekillendirdi. Kendisi için verdiği mücadeleyi başkaları için de vermeyi seçti. Engelliler, azınlıklar, çocuklar, şiddete uğramış kadınlar, mülteciler, işkence kurbanları, hakları fütursuzca çiğnenen bütün mağdurlar ilgi alanı oldu.

Şafak Pavey de EAPC’de

Diğer yandan, eğitimine ara vermedi ve Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirip hemen ardından London School of Economics’te yüksek lisansını tamamladı. Akademik uzmanlığı olan milliyetçilik ve azınlık hakları üstüne hazırladığı “İslam Ülkelerinde Gayrimüslim Vatandaşların Mülkiyet Hakları” büyük beğeni topladı ve itibarlı uluslararası yayınlarda yer aldı.

BM’deki görevine başlamadan önceki süreçte, her platformda insan hakları konusunu gündeme getirdi. Kendi eğitim hayatının sponsoru olarak öğrenciliği boyunca uluslararası medya şirketleri için serbest gazetecilik, belgesel yapımcılığı ve tercümanlık yaptı. Türkiye’deki Agos gazetesinin ilk Türk köşe yazarı oldu.

Nobel Barış Ödülü sahibi Dr. Şirin Ebadi ile hazırladığı, Norveç Dış İlişkiler Bakanlığı himayesinde “İran’daki Mülteci Hakları” üzerine hukuk kitabının da olduğu üç uluslararası yayının editörlüğünü üstlendi. Yine bu süreçte, insan hakları konusundaki belgesel çalışmalarında yer aldı. 2003 yılında BM Mülteciler yüksek Komiserliği bünyesinde göreve başladı. BM’nin, engelli olmanın saha çalışmasında engel olmayacağını ispatlayan zorlu görevlerini üstlendi.

2003 ve 2010 yılları arasında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği için Cezayir, Sahra, Mısır, Yemen, Lübnan, Suriye ve Irak’ta insani yardım görevlisi olarak, İran ve Afganistan da sözcü olarak; Cenevre genel merkezinde küresel halkla ilişkiler ve stratejik iletişim projelerinin yöneticisi olarak; Washington’da Ted Kennedy Nansen Mülteci Ödülü Komitesinin Koordinatorü olarak; Macaristan’da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Orta Avrupa üst düzey sözcüsü olarak; 2010 ve 2011 yılları arasında Cenevre’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği sekreteri olarak görev yaptı.

Necati Özkan

EAPC Başkanı, siyasi iletişim danışmanı, stratejist

Kara Harp Okulunda ve Ankara Hukuk Fakültesinde okudu, ODTÜ İşletme Bölümü’nde MBA eğitimi aldı. 1985 yılında Öykü Reklam Ajansını kurdu. İletişim fakültelerinde strateji, yaratıcılık, kampanya yönetimi ve seçim kampanyaları dersleri verdi. Türkiye ve KKTC’de liderlere, adaylara, siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına iletişim danışmanlığı yaptı, kampanyalarını yönetti.

Necati Özkan CHP'nin kampanya stratejisini anlattıMerkezi Washington’da bulunan Aristoteles International tarafından 2010 dünya ” Rüya Takımı”na seçildi. Aynı yıl Aristotle Uluslararası Siyasi İletişim Büyük Ödülü’nü kazandı. Haziran 2012’de dünyanın en büyük 2’nci bağımsız reklam ajansları ağı olan Dialogue International’ın küresel başkanı seçildi ve bu görevi 3 yıl yürüttü.

Başta Türkiye’nin Kuzey Amerikan pazarlarındaki tanıtım kampanyası nedeniyle kazandığı Gümüş Adrian Ödülü ve siyasi iletişim alanının Oscar’ı olarak kabul edilen Pollie Awards’tan kazandığı 6 ödül olmak üzere, ulusal ve uluslararası alanda 30’a yakın ödül kazandı. Ayrıca yaptığı kampanyalar Campaign & Elections tarafından düzenlenen Reed Ödüllerinde finalist seçildi.

Kasım 2014’te Roma’da yapılan genel kurulda EAPC başkanı seçildi. Halen Radikal gazetesinde köşe yazıları yazıyor. Özkan’ın Seçim Kazandıran Kampanyalar, Obama’nın Liderlik Sırları dahil yayınlanmış 4 kitabı ve 200’den fazla makalesi var.

Yiannis Bournous

SYRIZA siyasi sekreteri, merkez komite üyesi ve dijital iletişim direktörü

Bir siyasi iletişim uzmanı olan Yiannis Bournous, Atina Felsefe Okulu İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra, Atina Üniversitesi İletişim ve Yeni Medya bölümünde Siyasi İletişim ve dijital medya yüksek lisansı yaptı.

2008-2014 arasında SYRIZA Parlamento Grubu’na, Avrupa politikaları konusunda siyasi iletişim danışmanlığı yaptı.

1998 yılında SYRIZA’nın selefi olan Synaspismos Gençlik Hareketi’ne katıldı. Öğrencilik yıllarında ulusal çapta öğrenci hareketlerinin önemli isimlerinden biri oldu. 1999-2007 yılları arasında Synaspismos’un Merkez Konsey üyeliği, Genel Sekreterliği ve Uluslararası İlişkiler Sorumluluğu çeşitli görevlerde bulundu. 2004-2005 yılları arasında Avrupa Demokratik Sol Gençlik Ağı (ENDYL) yönetim kurulu üyesi görevinde bulundu. 2008 yılında Synaspismos Partisi merkez komite üyeliğine ve partinin Avrupa ilişkileri başkanlığına seçildi.

Temmuz 2013’te yapılan ve SYRIZA’nın bir koalisyondan partiye dönüştüğü 1’inci kongresinde, SYRIZA merkez komite üyeliğine seçildi. Mart 2015’te SYRIZA siyasi sekreterliğine ve partinin Avrupa ilişkileri, uluslararası ilişkiler, savunma sanayi ve Yunan diasporası ile ilişkilerden sorumlu başkanlığına seçildi. Aynı zamanda Avrupa Sol Partiler Birliği (European Left) yönetim kurulu üyesidir.

Yunanistan medyasında ve internet medyasında yayınlanmış çok sayıda siyasi ve bilimsel makalesi mevcuttur.

Mark Mellman

ABD’nin en önemli siyasi kamuoyu araştırmacısı ve stratejistlerinden

Mark Mellman ABD’nin önde gelen kamuoyu araştırmacısı ve stratejistlerinden birisi. ABD’nin lider danışmanlık firmalarından olan Mellman Grubu’nun CEO’su. Önde gelen ABD’li senatörler, Fortune 500 şirketleri, ve en önemli kamu çıkar grupları Melmann’ın müşterileri.

Mellman İsrail parlamentosundaki sıfırlı koltukla başlayıp ülkenin en büyük ikinci partisine haline gelen Yair Lapid’in muazzam yükselişinin baş mimarı, stratejisti ve kamuoyu araştırmacısıdır. Cesar Gaviria’nın Kolombiya Başkanlık kampanyasını ve Arnavutluk’ta Luli Basha’nın kampanyalarını yönetmiştir.

Quintin Oliver

İskoçya referandum kampanyası dâhil pek çok referandum kampanyasının mimarı

Bir referandum uzmanı olan Quintin Oliver ana vatanı olan Kuzey İrlanda’daki 1998 tarihli “Good Friday Anlaşması” barış referandumunu yönetmiş ve dünyadaki diğer çok sayıda referandum kampanyalarında çalışmıştır.

Eylül 2014’te yüzde 55,45 halk desteğiyle sonuçlanan ve İskoçya’nın İngiltere’den ayrılması talebini sonlandıran, üç yıllık fırtınalı “Better Together” referandum kampanyasının baş mimarıdır.

Scott Goodstein

Dijital kampanya gurusu; saha ve gönüllü örgütlenmeleri alanının lideri

“Revolution Messaging” şirketinin kurucusu ve CEO’su olan Scott Goodstein son on yılını siyasi kampanyalar için dijital strateji ve teknoloji geliştirici lideri olarak geçirdi. Saha ve gönüllülerin örgütlenmesi konusunda modern zamanların tartışmasız en önemli lideridir. Dijital teknolojinin siyasi alanda kullanımı için bir dönüm noktası olan, sosyal ağların ve mobil platformların geliştirildiği 2008 başkanlık yarışı sırasında “Obama for America” kampanyasının Online direktörü görevini yürütmüş ve on milyondan fazla insanın bu kampanyada aktif olarak görev yapmasını sağlamıştır. Özellikle, mesajlaşma, etkileşimli sesli yanıt iletişimlerini içeren gelişmiş bir iPhone uygulaması olan “Obama Mobil”i yaratmış ve uygulamıştır. Ayrıca en zorlu rekabetin yaşandığı kent ve eyaletlerde kapıdan kapıya mücadele alanlarında kullanılan “sokak ekibi” malzemelerini kapsayan pazarlama stratejilerini geliştirmiştir.

Goodstein ayrıca yıllardır Demokratik Parti Kongre Kampanya Komitesi; işçi sendikaları ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için dijital altyapılar geliştirmek için çalıştı. Goodstein, 2004 yılında kurulan ve “Bush’a karşı Rock” ve punkçı genç seçmenler grubunun kurucuları arasında yer aldı.

Columbia, American, George Washington and Georgetown üniversitelerinde dersler verdi, konuşmalar yaptı. Brookings Enstitüsü, Milken Enstitüsü ve Personal Democracy Forumu’nda öne çıkan panelistlerden birisi oldu.

Celinda Lake

Hillary Clinton dahil Amerikan Demokrat Parti adaylarının stratejik planlamacısı

Celinda Lake, Amerikan Demokrat Parti’nin önde gelen stratejistlerindendir. Başta Hillary Clinton olmak üzere Demokrat Parti’nin başkanlık adaylarına, eyalet seçimleri için yarışan senato ve temsilciler meclisi adaylarına, parti örgütlerine taktisyen ve siyasi danışman olarak hizmet vermiştir.

Celinda Lake, Demokratik Ulusal Komite (DNC), Demokratik Valiler Derneği (DGA), New Generation, AFL-CIO, SEIU, AFSCME, NEA, AFT, IAFF, Sierra Kulübü dahil çok sayıda siyasi platform, parti ve sivil toplum kuruluşuna kampanya danışmanlığı ve siyasi danışmanlıklar yaparak hizmet etmiştir.

Erol Olçok

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ajansı olan Arter Ajans’ın kurucusu ve başkanı

Erol Olçok, 1962’de Çorum’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Çorum’da tamamladı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi, Estetik ve Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu.

Olçok, profesyonel reklam anlayışının henüz başlamadığı bir dönemde, reklamcılık sektörüne adım attı. Henüz öğrencilik yıllarında, 29 Mayıs 1985 tarihinde arkadaşıyla birlikte REKPA Reklâm Ajansı’nı kurdu. 1988 yılında ajansın ismini AJANS E olarak değiştirdi. Olçok, kazandığı birikim ve deneyimle reklâm dünyasında önemli bir ilerleme kaydetti.

Erol Olçok, ajans başkanlığı görevinin yanı sıra, 1995–99 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı R. Tayyip Erdoğan’ın basın danışmanlığını da yaptı. 14 Mayıs 1998 tarihinde ARTER Reklam’ı kurdu. Siyaset ve reklamcılık deneyimlerini birleştirerek, 1999 Genel Seçimleri’nde, Doğru Yol Partisi’nin Genel seçim kampanyasını yürüttü. 2001 yılında AK PARTi için logo, kurumsal kimlik ve tanıtım çalışmaları yapan Olçok, R. Tayyip Erdoğan’a da siyasal danışmanlık hizmetinde bulundu.

Erol Olçok, AK PARTi’nin kuruluşundan bugüne partinin bütün seçim kampanyalarını yapan ARTER Reklâm’ın ajans başkanlığı görevini sürdürüyor. Olçok, Türkiye dışında Ortadoğu, Balkanlar, Uzakdoğu ve Gürcistan’da da seçim kampanyaları yürüttü.

Bo Krogvig

İsveç sosyal demokratlarının efsane kampanya yöneticisi

Bo Krogvig 1984’den 1994’e kadar 10 yıl süreyle İsveç Sosyal Demokrat Partisi için stratejik danışman ve kampanya direktörü olarak çalıştı ve sosyal demokratların zaferlerini inşa etti.

Krogvig, ayrıca 36 ülke ve 5 kıtada siyasi danışman olarak görev yaptı. 20’den fazla devlet başkanı, başbakan ve muhalefet liderlerine danışmanlık yaptı, kampanyalarını yönetti.

Marko Rakar

Hırvat Devlet Başkanı Ivo Josipovic’in kampanya yöneticisi, dijital guru.

Marko Rakar, Mrak Danışmanlık şirketinin kurucusu ve CEO’su. Marko Rakar, başta Hırvatistan Devlet Başkanı olmak üzere çeşitli siyasilerin kampanyalarını yönetti.

Marko Rakar, Hırvatistan’da ve uluslararası alanda bir dizi gazete, dergi, blog ve internet sitesinin köşe yazarıdır. World eGovernment tarafından “internette siyaset dünyasını değiştiren 10 liderden” biri olarak gösterilmiştir.

Rakar, Hırvat CROWD (Hırvat web geliştiricileri), initium, Vjetrenjača isimli veri şeffaflığı benzeri STK’ların kurucularındandır.

Igor Mintusov

Rusya Siyasi Danışmanlar Derneği başkanı (RAPC)

En eski Rus siyasi danışmanlık ajansı olan NICCOLO-M Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Igor Mintusov, Rusya, Beyaz Rusya, Mogolistan, Nikaragua, Venezuela başkan adaylarına danışmanlık yapmıştır. Sovyetler Birliği’nde ve Rusya Federasyon’unda parlamento seçimlerinde danışma gruplarını gözetip denetleyerek yönetmiştir.

Rusya’da valilerin ve belediye başkanlarının seçim kampanyalarında görev alan en önemli isimlerden biridir.

Avrupa Siyasi Danışmanlar Derneği (EAPC), Uluslararası Ticari İletişimciler Derneği (IABC), Dünya Kamuoyu Araştırma Derneği (AAPOR) ve Amerikan Halkla İlişkiler Derneği (PRSA) yönetim kurulu üyesidir.

Matthew A. McMillan

Dijital Siyasi iletişim alanının bol ödüllü yükselen yıldızı

Matthew A. McMillan yeni medya strateji ve uluslararası kampanyalar konusunda çok ödüllü bir siyasi danışmandır.

Dünya çapında 14 ülkede yüzlerce üst düzey siyasetçiye stratejik siyasi iletişim danışmanlığı yapmıştır. Devlet başkanlarının, valilerin, senatörlerin ve Kongre üyelerinin özellikle dijital kampanyalarını yönetmiştir.

McMillan Amerikan Siyasi Danışmanlar Derneği’nin düzenlediği Pollie Ödüllerinde şimdiye kadar 45 Pollie ödül kazandı. Campaign & Elections tarafından düzenlenen Reed Ödüllerinde 7 kez finalist seçilmiştir. Campaign & Elections tarafından 2006 yılında “rising start” ödülüne ve Aristoteles International tarafından 2010 “Rüya Takımı”na seçilmiştir.

Meksika, Brezilya, İtalya, Fransa, Kolombiya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde konferanslarda konuşmacı olmuştur. McMillan, Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

Aron Shaviv

Son İsrail genel seçimlerinde Benyamin Netenyahu’nun beklenmeyen zaferini yaratan siyasi danışman

SHAVIV Siyasi Danışmanlık şirketinin kurucusu ve CEO’su olan Aron Shaviv, Avrupa’nın önde gelen siyasi danışmanlarındandır.

Aron Shaviv, Avrupa, Asya ve Afrika genelinde üst siyasi liderlerin bazıları için tavsiye danışmanlıkta bulunan önde gelen uluslararası siyasi stratejistidir. SHAVIV, son yıllarda Campaign & Elections dergisinin 2011 yılı “Rising Star” ödülüne ve 2012 yılında en iyi Uluslararası Kampanya Ödülünü kazanmıştır.

SHAVIV, dünyanın çeşitli ülkelerinde merkez-sağ partiler için seçim kampanyaları yönetmiştir. Siyasi partilere ve adaylara, muhalefet liderlerine ve devlet başkanlarına kamuoyu araştırmaları, kampanya stratejisi, kampanya yönetimi, iletişim hizmetleri vermiştir.

SHAVIV ABD, İngiltere, AB, Tayland, Ukrayna, İspanya, Slovakya, İsrail, Malezya, Kenya, Mısır, Kıbrıs, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Litvanya, Moldova, Hırvatistan ve benzeri ülkelerde siyasi liderlerle çalışmıştır.

Prof. Dr. Volker Riegger

Alman seçimlerinin efsane kampanya direktörü

Prof. Dr. Riegger, iletişim stratejileri konusunda uzman bir danışmanlık grubu olan Logos Holding AG’nin kurucusu ve başkanıdır. Alman devlet ve eyalet seçimlerinde, Başbakanlık ve Federal Hükümet ve yerel yönetimlerin kampanyalarında kilit roller üstlenmiş bir stratejisttir.

Volker Riegger yıllarca Şansölye Willy Brandt’ın ve Helmut Schmidt’in Avrupa Parlamentosu seçim kampanyalarında kampanya yöneticisi olarak görev yaptı. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da yerel ve eyalet kampanyaları siyasi danışmanı olarak çalıştı. Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi İletişim Stratejileri ve Kültürlerarası İletişim yönetimi profesörü olarak dersler vermektedir. EAPC ve IAPC’nin eski başkanıdır.

Evgeny Minchenko

Siyasi analist. Rusya Devlet Başkanı Putin’in partisi Birleşik Rusya Parti’sinin danışmanı. Lobici.

Minchenko danışmanlık iletişim grubunun kurucusu ve başkanı. Minchenko 1993 yılında siyasi danışman olarak kariyerine başladı. 22 yıldır 11 ülkede 200’den fazla kampanyada görev aldı.

2004-2011 Rusya Parlamentosu (Duma) Yolsuzlukla Mücadele Komitesi başkan danışmanı, Güvenlik ve Bağımsız Devletler Topluluğu Ülkeleri Komiteleri uzmanı; 2010 yılından 2012’ye kadar Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Kamu Konseyi ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Uzman Konseyi üyesi ve 2014 yılından bu yana da Enerji Bakanlığı Kamu Müşaviri üyesi olarak görev yaptı.

Rusya Siyasi Danışmanlar Derneği (RAPC) Yönetim Kurulu üyesi ve IAPC üyesidir. Vedomosti ve Obsсhaya gazetelerine göre Rusya’nın en önemli TOP-10 ve TOP-20 siyasi danışmanlarındandır.

Ken Feltman

Amerikan Cumhuriyetçi Parti’nin en önemli siyasi danışmanlarından ve stratejistlerinden

Ken Feltman, Washington’ın önemli siyasi danışmanlık şirketi Radnor’un kurucusu ve eski başkanıdır. Radnor Cumhuriyetçi Partiye ve adaylarına yıllarca hizmet etmiş önemli şirketlerden biridir.

Feltman ve kurucusu olduğu Radnor dünyanın en büyük 45 kuruluşu için çalışmış ve Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Gürcistan gibi ülkelerde başkan adaylarının kampanyalarını yönetmiştir. Dünya çapında 29 ülkede çeşitli pozisyonlardaki siyasi liderler, başkanlar ve siyasi partilere danışmanlık yapmıştır.

Everett McKinley Dirksen, Dick Cheney ve Donald Rumsfeld de dahil olmak üzere 200’den fazla Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerinin kampanyalarını ve finansman projelerini yönetti.

Feltman Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (IAPC) eski başkanıdır.

Fuat Keyman

Istanbul Politikalar Merkezi Başkanı

Prof. Dr. E. Fuat Keyman Sabancı Üniversitesi öğretim üyesidir. Aynı zamanda da, İstanbul Politika Merkezi’nin (İPMG) direktörüdür. Demokratikleşme, küreselleşme, uluslararası ilişkiler, sivil toplum ve Türkiye’de devlet-toplum ilişkileri üzerine çalışmaktadır. Prof. Dr. Keyman’ın çok sayıda kitap ve makale çalışmaları ve Radikal Gazetesi’nin pazar eki, Radikal İki’de yayımlanan yazıları bulunmaktadır.

Kitapları arasında, Symbiotic Antagonisms: Competing Nationalisms in Turkey (İç içe Çatışmalar: Türkiye’de Milliyetçilik) (Utah University Press, Utah, 2009/10, Ayşe Kadıoğlu ile birlikte), Remaking Turkey: Globalization, Alternative Modernities, Democracy (Türkiye’nin Yeniden-İnşası: Küreselleşme, Alternatif Moderniteler, Demokrasi) (Lexington, Oxford, 2007), Turkish Politics in a Changing World (Değişen Dünyada Türk Siyaseti) (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2007, Ziya Öniş ile beraber), Citizenship in a Global World: European Questions and Turkish Experiences (Küreselleşen Dünyada Vatandaşlık: Avrupa Soruları, Türkiye Deneyimleri) (Routledge, London, Ocak, 2005, Ahmet İçduygu ile beraber), Globalization, State, Identity/Difference: Towards a Critical Social Theory of International Relations (Küreselleşme, Devlet, Kimlik/Farklılık) (Humanities Press, New Jersey, 1997), Küreselleşme, Avrupalılaşma ve Türkiye’de Vatandaşlık, (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2009), Türkiye’nin İyi Yönetimi, (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2008), Değişen Dünya, Dönüşen Türkiye (Bilgi Üniversitesi Yayınları, İstanbul, 2006) ve Türkiye ve Radikal Demokrasi (Alfa, İstanbul, 2001) adlı eserler bulunmaktadır.

Bekir Ağırdır

Konda Genel Müdürü

1956 yılında Denizli’nin Çal ilçesinde doğdu. 1979 yılında ODTÜ İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 1979-1980 CHP Bilgi İşlem Merkezi’nde görev aldı. 1980- 1984 yıllarında BİLSAN Bilgisayar Malzemeleri AŞ’de önce Satış Müdürü sonra Genel Müdür Yardımcısı, 1984-1986 yıllarında Meteksan’da satış koordinatörü, 1986-1996 yıllarında Pirintaş Bilgisayar Malzemeleri ve Basım San. AŞ’de genel müdür, 1996-1999 yıllarında Atılım Kağıt ve Defter Sanayi AŞ’de genel müdür yardımcısı; 1999-2003 yıllarında PMB Akıllı Kart ve Bilgi Teknolojileri AŞ’de genel müdür ve yönetim kurulu üyesi, 2003-2005 yıllarında Tarih Vakfı’nda önce koordinatör, sonra genel müdür olarak çalıştı.

Demokratik Cumhuriyet Programı kurucusu olan Ağırdır, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışmaktadır. Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasi Araştırmalar Vakfı (TÜSES) ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) yönetim kurulları üyesidir.

Vural Çakır

İpsos Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı

ODTÜ Ekonomi bölümünde eğitimini tamamlayan Vural Çakır, kısa bir reklam ve bankacılık denemesinin ardından Zet Araştırma Şirketi’nin kurucuları arasında yer aldı. 1993 yılında ACNielsen’la birleşerek Zet Nielsen adını alan şirketin ortağı ve Genel Müdürü olarak 2000 yılının sonuna kadar görev aldı. 2001’de KMG Pazarlama Hizmetleri Grubunu kurdu ve 2007 senesine kadar bu grubun başkanlığını yaptı. 2007 senesinde dünyanın 2’nci büyük araştırma şirketi olan Ipsos’la KMG ortaklığını gerçekleştirdi.

TÜAD Başkanı ve Ipsos Türkiye CEO'su Vural Çakır

Vural Çakır, 2011 yılında Synovate şirketini de bünyesine katan Ipsos’un Türkiye CEO’su ve Ipsos Global Yönetim Konseyi üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Mesleki dergilerde çok sayıda makalesi yayınlanan Vural Çakır, 2008 – 2013 yılları arasında Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı Adschool’da öğretim görevliliği yapmıştır. Vural Çakır’ın, “Geleceğe Dokunuş” ve “İş Hayatının Okulda Öğretilmeyen 21 Gizli Kuralı” isimli kitapları bulunmaktadır.

Vural Çakır, aynı zamanda Türkiye’yi Anlama Kılavuzu Araştırması ve TV programının yaratıcılarındandır.

Sercan Çelebi

“Oy ve Ötesi” Kurucu Üyesi

Alman Lisesi ve Yale Üniversitesi mezunu Sercan Çelebi, son yerel seçimlerde sandıklarda insanların gönüllü çalışmasını sağlayan, tamamen gönüllülerden oluşan ve hiçbir siyasi parti bağlantısı bulunmayan Oy ve Ötesi topluluğunun kurucularından biridir. Türkiye’de demokrasi bilincini arttırmayı hedefleyen Ortak Nokta Derneği ile birlikte çalışarak daha çok vatandaşın oy vermesini ve binlerce kişinin sandık görevlisi olarak çalışmasını, sandıklara sahip çıkmasını ve herkesin geleceği için harekete geçmelerini sağlamıştır.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.