Rayting ölçümünde ‘ses izi’ takibi

Hangi şarkının nerede, ne zaman, ne sıklıkla çalındığı

24.12.2007 - 09:30 | MediaCat

Türk bilim adamlarının geliştirdiği sayısal ses tanıma ve damgalama sistemiyle hangi şarkının nerede, ne zaman, ne sıklıkla çalındığı belirlenebilecek; reyting ölçülebilecek.

TÜBİTAK destekli proje ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bilge Günsel önderliğindeki araştırma grubu, radyo-tv yayınlarında çalınan bir şarkıyı ya da konuşma programını otomatik olarak tanıyan yayın izleme sistemi geliştirdi.

Prof. Dr. Günsel, geliştirdikleri sayısal ses tanıma ve damgalama sistemi ile şarkıların içine ”ses ajanı” yerleştirdiklerini ifade etti. ”Sistem, istenirse sese gömülen ve duyulamayan damga bilgisi ile yayının yapıldığı kanalı ve yayın zamanını da bulabilmekte ve izlenilirlik (reyting) ölçümünde kullanılabilmektedir” diyen Günsel, FM radyo vericisi kullanılarak yapılan testlerde, herhangi bir anından 2-3 saniyelik bölümünün dinlenmesiyle şarkının tanınabildiğini, içerisine damga kodu gömülmüş bir reklam cıngılının gerçek zaman diliminde yayınlanıp yayınlanmadığının milisaniyeler düzeyinde izlenebildiğini söyledi.

Çalışma grubunun kayıtlarında bulunan 600 şarkı için test edilen sistemin, ilgilenen kurumların vereceği ses kayıtları için de kullanılabileceğini anlatan Prof. Dr. Bilge Günsel, şöyle konuştu: ”İTÜ tarafından geliştirilen sistem, ses yayınlarının yanı sıra internet üzerinden iletilen MP3, OGG veya AAC formatında sıkıştırılmış ses dosyalarının insan parmak izine benzer ‘ses parmak izleri’ ile takibine olanak tanımaktadır. Ayrıca, CD kopyalama yoluyla dağıtılacak ses dosyalarının orijinal kopya olup olmadığını belirleyebilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de telif haklarının korunması amacıyla çıkarılacak yasaların, geliştirilen ses tanıma teknolojisi ile birlikte kullanılması durumunda, istenmeyen ses kopyalama ve dağıtımını büyük oranda önleyeceğine inanıyorum.”

Kaynak: Haber 7

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.