Ramazan’da rekor kredi kartı kullanımı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Ramazan Bayramı ve Bayram tatili dönemine ilişkin yurt içi ve yurt dışı banka ve kredi kartı kullanım bilgilerini açıkladı

13.09.2011 - 00:00 | MediaCat

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Ramazan Bayramı ve Bayram tatili dönemine ilişkin yurt içi ve yurt dışı banka ve kredi kartı kullanım bilgilerini açıkladı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) açıklamasına göre, Arife Günü’nden önceki haftasonu da dahil olmak üzere, Ramazan Bayramı’na denk gelen 27 Ağustos-4 Eylül 2011 tarihleri arasında, banka ve kredi kartlarıyla 2 milyar 587 milyon TL tutarında harcama gerçekleşti.

Arife Günü’nde Tüm Zamanların İşlem Adedi Rekorunu Kırdık

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin raporuna göre Arife Günü’ne denk gelen 29 Ağustos Pazartesi günü, banka ve kredi kartlarımız ile ortalama 4 milyon 500 bin olan günlük işlem adedi, yüzde 45 artarak 6 milyon 500 bin adetin üzerinde işlem olarak gerçekleştirildi. Bu işlem adedi ile Arife Günü’nde tüm zamanların rekoru kırılmış oldu.

Bayram Tatili Uzadı, Kullanım Yüzde 16 Arttı

Ramazan Bayramının yaz mevsiminin son günlerine gelmesi perakende sektörünün de yüzünü güldürdü, geçen yıla oranla banka ve kredi kartı kullanımında artış yaşandı. Bayram tatilinin uzaması ile yaz tatilinin birleşmesi bu artışta önemli bir rol oynarken, kart kullanıcıları yazın son günlerinin tadını çıkardı ve son yılların en canlı bayramını yaşadı. BKM tarafından yapılan açıklamaya göre, aynı döneme ait harcamalar toplamı 2010 yılına göre yüzde 16 oranında arttı.

Banka ve Kredi Kartlarımızı Bayramdan Önce Alışveriş Merkezi ve Marketlerde, Bayramda ise Akaryakıt İstasyonlarında Kullandık

BKM verilerine göre, banka ve kredi kartı ile yapılan harcamaların büyük bir bölümünü akaryakıt istasyonlarında yaptık. Bayramın birinci günü olan 30 Ağustos Salı gününde, akaryakıt istasyonlarında yaptığımız harcama tutarı, aynı günün toplam cirosunun yüzde 29’unu buldu. Arife Günü ve öncesindeki haftasonu da dahil olmak üzere 27-29 Ağustos 2011 tarihlerinde alışveriş merkezi ve marketler toplam cironun yüzde 57’sine ulaştı.

Banka ve Kredi Kartı Kullanımı Sektörel Dağılımı :

 

Bayramın uzunluğu ABD ve komşumuz Yunanistan’a YaradıBankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre bayram tatilini yurtdışında geçirmek için tercih ettiğimiz ilk adres ABD oldu. ABD’nin ardından komşumuz Yunanistan en çok tercih edilen ülke olarak İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya’nın önüne geçti.

Yerli kredi kartlarının yurtdışı kullanımı bir önceki ayın verilerine göre bayram haftasında yüzde 12 oranında artış gösterdi. Yine aynı iki dönem karşılaştırıldığında Yunanistan’da yapılan harcamaların oransal olarak iki katına çıktığı gözlendi.

27 Ağustos- 04 Eylül 2011 Döneminde Yerli Banka ve Kredi Kartları ile Yurt Dışında Yapılan Harcamaların Dağılımı :

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.