Rakiplerinizden korkmayın onları çıldırtın

Perakende Günleri 08'de "Rakiplerinizi Çıldırtmanın Yolları"nı anlatan Apple markasının yaratıcılarından...

22.10.2008 - 15:00 | MediaCat

Perakende Günleri 08’de “Rakiplerinizi Çıldırtmanın Yolları”nı anlatan Apple markasının yaratıcılarından Guy Kawasaki, “Rakipleri yok etmek ya da onu piyasa dışına itmek yerine karışıklık yaratmak gerekir” dedi.

Apple markasının yaratıcılarından biri olan Guy Kawasaki, işinde devrim yapmak isteyenlere, zor zamanlardan korkmayanlara ve rekabet gücünü artırmak isteyenlere “Rakipleri Çıldırtmanın Yolları”nı anlattı.

11 ana başarı konusuna değinen Kawasaki bu başarı başlıklarını şu şekilde sıraladı: Anlam yaratın, Bir mantranız olsun, Sonraki boyuta atlayın, Müşterinize odaklanın, Mağazanızı niş yapın, Müşterilerinizi evangelistlere dönüştürün, Kendi gücünüzü yaratın, İyi yaparak iyi olun, Rakiplerinizi müttefiklerinize dönüştürün, Zihinleriyle oynayın, Bozoların sizi başarısız kılmasına izin vermeyin.

Anlam yaratın

Guy Kawasaki zor zamanlarda iş dünyasına şu mesajı verdi. “İş dünyasında değerli olan iki ana konu var: “Para ve anlam” yaratmak. Dünyayı yaşanacak daha güzel bir yer haline getirebilecek anlamları yaratırsanız başarılı olabilirsiniz.”

Rakiplerinizi müttefiklerinize dönüştürün

“İyi düşman”ın genellikle bir endüstrinin lideri, yeni kurulmuş veya yükselen “Kötü düşman”ın ise saldırgan, açgözlü ve hırçınca savaşmaya istekli olduğunu söyleyen Kawasaki, “İyi düşmana karşı savaşmak çalışanlarınızı heyecanlandırır ve piyasada size itibar kazandırır” diyor.

“Rakibinizi yok etmek ya da onu piyasa dışına itmek zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken karışıklık yaratmaktır” diyen Guy Kawasaki’nin iyi ve kötü düşman hakkındaki saptamaları da şöyle:

“İyi düşman, genellikle bir endüstrinin lideri, yani sizden daha büyük, oturmuş ve zengin olması gerekir. Kötü düşman ise genellikle, yeni kurulmuş veya yükselmektedir; saldırgan, açgözlü ve hırçınca savaşmaya isteklidir. İyi düşmana karşı savaşmak çalışanlarınızı heyecanlandırır ve piyasada size itibar kazandırır. Eğer rakip, halka açık bir şirketse, onun hakkında en iyi bilgi edinme yolu, hisse senetlerinden almaktır. Ortaklık bilgilerini alma hakkı da kazandıracaktır.”

Bir “Mantra”nız olsun

Çoğu Amerikan şirketinin bir “mantra”dan ziyade bir misyonu olduğuna değinen Kawasaki firmaların özlerini ifade eden net mantralarının olması gerektiğine değindi ve şu örnekleri verdi: “Firma yönetimi 2 gün boyunca bir otel odasına kapanıp kimsenin içselleştiremediği ve anlamadığı uzun cümleli misyonlar oluşturuyor. Oysa yapılması gereken firmanın özünü en net şekilde anlatan kısa çarpıcı mantralar yaratmak. Wendy’s’in “Sağlıklı fast food”, Fedex’in “Zihin rahatlığı” ve Nike’ın “Gerçek atletik performans”ı gibi…

Kendinizi Tanıyın

Uzmanlaşma ile basiretsizliğin birbirine karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Kawasaki, şirketlerin “Memnun İnekler”, “Liderler”, “Yeni Yükselenler” ve “Gerillalar” yönetim biçimlerinden birini ve felsefesini de kendileri için tanımlamalarını öneriyor.

Düşmanın kişisel itibarıyla oynayarak hislerini tahrik etmenin, karşı tarafı yanlış harakete sevk edeceğini söyleyen Kawasaki, “Rekabetiniz kendinizleyse, ne kadar iyi olabileceğinizin bir sınırı yoktur. Başkaları ile olan rekabette ise daima bir son nokta vardır. Kendinizle olan yarışmanız ömrünüz boyunca sürecektir” diyor.

“Müşterinin her istediğini yapmamak gerektiğini belirten Kawasaki, dinlemenin geribildirime dönüştürülmesinde ustalığın devreye girmesinin şart olduğunu savunuyor.

Birçok şirkette geçerli olan daha alt pozisyonlarda çalışanların rakiplere (ya da müşteriye) daha yakın olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu iddia eden Kawasaki, rekabet için araştırmanın en tepeden başladığını söylüyor.

Rakipler karşısında, “Napolyon’un Montenotte Savaşı’nda yaptığı gibi “böl ve kazan” kuralını uygulamak gerektiğine değinen Kawasaki, sosyal sorumluluk projelerinde de şirket ve toplum faydasının eşdeğerde düşünülmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Düşmanı yok ederek değil, dostluk kurarak safdışı etmeyi öneren Kawasaki, şirketlerin kazanmak için oynamalarının önemine değiniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.