Radyo dinleme araştırmasının ilk raporları açıklandı

Ülkemizde gelişmekte olan radyo mecrasının kurumsallaşması, reklam yatırımlarından hak ettiği payı alması ve sağlıklı medya planları yapılabilmesi için ölçümün gerekliliğinden yol çıkarak Radyo İzleme Araştırma Kurulu (RİAK) kurulmuştu.

25.02.2004 - 00:00 | MediaCat

Ülkemizde gelişmekte olan radyo mecrasının kurumsallaşması, reklam yatırımlarından hak ettiği payı alması ve sağlıklı medya planları yapılabilmesi için ölçümün gerekliliğinden yol çıkarak Radyo İzleme Araştırma Kurulu (RİAK) kurulmuştu.

RİAK, 2003’ün ikinci yarısında araştırma şirketi Htp ile anlaşarak saha çalışmalarına başlamıştı.

Ekim-Aralık 2003 dönemine ait ilk araştırma raporu Ocak ayında açıklandı ve abonelerin kullanımına sunuldu. Araştırmada 23 ildeki 12 yaş ve üzeri nüfus (yaklaşık 19 milyon kişi) temsil ediliyor ve “günlük ile kayıt” yöntemi kullanılıyor. 11 bin 500 örnek ile yürütülen araştırmanın üçer aylık dönem sonuçları yılda dört kez yayınlanacak.

Sadece araştırma bütçesine katılan radyoların raporlandığı çalışmada ilk dönemde katılımcı radyo sayısı 80 oldu.

Araştırma, tek tek istasyonlar bazında dinlenme ölçümü ve dinleyici özelliklerini vermesi yanında, ülkemizin genel radyo dinleme özelliklerine de ışık tutuyor;

– Araştırmada temsil edilen nüfusun yüzde 63’ü bir hafta içinde en az 5 dakika süre ile herhangi bir radyo dinliyor. Bu kesim haftada ortalama 643 dakika radyo dinliyor. Bu yoğunluk, günde yaklaşık 1.5 saat radyo dinlendiği anlamına geliyor.
– Radyo dinlenme oranı yüzde 67 ile en fazla yarı kentte bulunuyor.
– Kadınlar yüzde 68’lik oranla erkeklerden daha fazla radyo dinliyor.
– Radyo dinleme oranları 12-20 yaş arası yüzde 68, 21-30 yaş arası yüzde 67, 50 yaş üstü yüzde 50.
– Radyo dinleme DE grubunda ortalamanın üstünde.
– Kalabalık ailelere gidildikçe radyo dinleme oranı artmakta ve yüzde 65’e ulaşmaktadır.
– En yüksek dinlenme oranı lise eğitim seviyesindedir.
– Öğrenci, ev kadını ve çalışmayanlar yüzde 68 ve 67 oranlarıyla genel ortalamanın üstünde radyo dinlemektedirler. Emekliler ise en son sırada yer alıyor.
– Evde, araba ve işyerlerine göre daha yüksek oranda radyo dinleniyor.
– Radyo dinleme zamanları en çok 11.00-13.00 saatleri arasında görülmekte, 11.00-11.30 arası zirveye ulaşmakta, 16.00-18.00 saatleri arasında düşmekte, 19.00’da tekrar artmaktadır.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.