MediaCat

Quidditch’in yeni ismi Quadball

Harry Potter evreninin vazgeçilmez sporu Quidditch isim değiştiriyor.

Quidditch’in yeni ismi Quadball

Nefeslerin tutulduğu Quidditch turnuvalarının Harry Potter serisinin unutulmazlarından olduğu şüphesiz. Uçan süpürgeler üzerinde gökyüzünde oynanan sporu gerçeğe birebir uyarlamak mümkün olmasa da 2005’te Vermont’taki Middlebury Koleji sporu yerküreye indirerek bunu bir nebze başarmış ve Quidditch, zaman içerisinde uluslararası turnuvaları düzenlenen bir “Muggle” (Harry Potter evreninde büyücü soyundan gelmeyenleri tanımlamak için kullanılan bir kavram) sporuna dönüşmüştü. Öyle ki, sporun şu anda 40 ülkede yaklaşık 600 takım tarafından oynandığı biliniyor.

Ancak Nimbus 2000 yerine sıradan bir süpürge sopası üzerindeki oyuncuların, yedişerli iki takıma ayrılarak hokey sahası büyüklüğüne bir çim saha üzerinde oynadıkları Quidditch, bundan sonra aynı isimle anılmayacak.

U.S Quidditch ve Major League Quidditch bu hafta isimlerindeki “Quidditch” ifadesini “Quadball” olarak değiştirdiklerini duyurdu. Uluslararası Quidditch Derneği (IQA) de yeni ismi benimseme konusunda aynı yolu izleyecek.

İsim değişikliğine gerekçe olarak iki sebep gösterildi. Bunlardan biri isim hakları hâlâ Warner Bros.’a ait olan sporun markalaşmasına katkı sağlamak, ikincisi ise sporun ilişiğini Harry Potter evreniyle resmiyette keserek transfobik açıklamalarıyla gündeme gelen J.K Rowling’e tepki göstermek.

U.S Quadball ve Major League Quadball yaptıkları ortak açıklamada “Sporumuz, bir takımın aynı cinsiyetten dörtten fazla oyuncuya sahip olmasını engelleyen maksimum cinsiyet kuralı sayesinde, cinsiyet eşitliği ve kapsayıcılık konusunda dünyanın en ilerici sporlarından biri olarak ün kazandı. Bu adımı, bu itibara uygun davranmanın zorunlu olduğunu düşündüğümüz için atıyoruz” ifadelerini kullandı. Yapılan açıklamada, “Quidditch’ten ilham alan spor, mütevazı başlangıçlar yapan diğer sporlar gibi büyümesini sürdürmek istiyor. Tıpkı, bir oyuncak şirketinin tescilli markası Frisbee’den doğan ve adını ‘Ultimate’ olarak değiştiren spor gibi” ifadeleri de yer aldı.

IQA Mütevelli Heyeti Başkanı Chris Lau ise yaptığı açıklamada, “Bu, spor tarihimizde önemli bir an ve kişisel olarak bunun bir parçası olmaktan heyecan duyuyorum” dedi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.