Quibi’den yepyeni bir video ve reklam formatı

Turnstyle (dönebilir) video formatı CES'te görücüye çıktı.

09.01.2020 - 11:29 | Sencer Uçar

Quibi'den yeni bir video ve reklam formatı

Eski Walt Disney Studios Başkanı ve DreamWorks Kurucusu Jeffrey Katzenberg tarafından 2018 yılında kurulan ve 1 milyar doları aşkın yatırım alan mobil kısa video yayın platformu Quibi, 10 dakikadan kısa içerikler üretme prensibiyle yola çıkmıştı. Katzenberg’in ifadesiyle, kendisini farklı bir kulvarda konumlandırmasından ötürü Netflix ya da Disney+ gibileriyle rekabet halinde olması söz konusu olmayan, öte yandan mobil içerikler barındıran YouTube ve TikTok gibi platformlardan da farklılaşması beklenen Quibi, dün CES’te (Consumer Electronics Show) mevcut iddialarını güçlendirecek bir adım attı ve yepyeni bir video formatı tanıttı.

Quibi CEO’su Meg Whitman ve Quibi Kurucusu Jeffrey Katzenberg tarafından görücüye çıkarılan turnstyle (dönebilir) video formatı, bir içeriğin hem yatay hem de dikey formda izlenmesini mümkün kılıyor. Patent başvurusu yapılan bu teknolojide izleyici, telefonunu yatay ya da dikey konuma getirdiğinde ekranda kullanılmayan herhangi bir alan kalmıyor.


Turnstyle teknolojisi, aynı sahnenin hem yatay hem de dikey çekilmiş versiyonlarının bir araya getirilmesine ya da geniş açılı bir çekimin iki farklı formata bölünmesine dayanıyor. Kullanıcıların mobil cihazlarını dikey ya da yatay konumlandırmalarına bağlı olarak, ekrana aynı sahnenin iki çekiminden biri geliyor.

The Walt Disney Company, NBCUniversal, Sony Pictures gibi Hollywood devlerinin desteklediği Quibi aynı zamanda AbInBev, Google, PepsiCo ve P&G gibi büyük reklamverenlerin de ilgisini çekmiş durumda. Dolayısıyla turnstyle video formatı en az içerik üreticileri kadar reklamverenleri de ilgilendiriyor. Zira bu yeni video formatı aynı zamanda yeni bir reklam formatı anlamına da geliyor.

Nisan ayında devreye girmesi beklenen bu yeni reklam formatının CES’te PepsiCo tarafından bir örneği de sunuldu. Mountain Dew için hazırlanan turnstyle reklam şöyle:

Kaynak: Adweek, Ad Age, The Verge

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.