Qualcomm ödüllerini dağıttı

'Mobil İş Fikri ve Uygulama Yarışması'nın ödül töreni bugün İstanbul Sofa Otel’de yapıldı.

29.12.2011 - 00:00 | MediaCat

Qualcomm’un Türkiye ofisi Türkiye’de geliştirilen mobil uygulama ve iş fikirlerini desteklemek amacıyla düzenlediği ‘Mobil İş Fikri ve Uygulama Yarışması’nın ödül töreni bugün İstanbul Sofa Otel’de yapıldı.

Ekim ayında başlayan yarışmaya başvurular www.mobilisfikriyarismasi.com adresi üzerinden alındı.

Mobil platforma ilgi duyan öğrenciler, bağımsız uygulama geliştiriciler ve şirketlerin büyük ilgi gösterdiği yarışmada finale kalan 16 yarışmacı yarattıkları mobil iş fikri ve uygulamaları ile ilgili tüm ayrıntıları 21 Aralık tarihinde düzenlenen jüri sunumlarında jüri üyeleriyle paylaştı.

Qualcomm genel müdürü Barış Ruacan, Bloomberg HT Ekonomi direktörü ve MOBİLSAD Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Webrazzi kurucusu Arda Kutsal, Etohum kurucusu Burak Büyükdemir, Mivento Bilişim kurucusu ve genel müdürü Altuğ Acar, Young Turk Ventures kurucusu Cem Sertoğlu ve KAGİDER Başkanı Gülden Türktan’ın oluşturduğu jüri, sunumları değerlendirerek kazananları belirledi.

Birincilik ödülü sosyal oyun Treasures and Traps’in
Cheetah Interactive isimli mobil ve sosyal oyun şirketinin geliştirdiği Treasures and Traps (Hazineler ve Tuzaklar) yarışmada birinciliği elde ederken, uygulamanın sahibi Yener Duran 30.000 TL tutarındaki nakit para ödülünün sahibi oldu. İçinde yer alacak ticari, kültürel ve turistik kurumların düzenleyeceği organizasyonlarla birlikte sosyal bir platform özelliğine sahip olan Treasures and Traps, lokasyon bazlı özelliğini zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisi ile harmanlayarak kullanıcılara yeni ve eğlenceli bir oyun deneyimi kazandırmayı hedefliyor.

‘Bugün kaç kilometre yürüdüm’
Yarışmada 15.000 TL tutarındaki ikincilik ödülünü kazanan ise, insanların gün boyunca attıkları adım sayısını ölçerek bu veriyi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşmalarına olanak tanıyan Adımsayar isimli uygulamasıyla Onur Özkol oldu. Uygulama insanları spor yapmaya teşvik ederek sağlıklı yaşam tarzlarını desteklemeyi amaçlıyor.

Masal ve hikâyeleri video desteği ile oluşturan ürün: ‘Öykücü – The Story Maker’
Yarışmada 5.000 TL tutarındaki üçüncülük ödülünün sahibi ise, çocuk eğitimine yönelik uygulamalar üzerinde çalışan ve daha önce "Hadi Bakalım" adlı mobil çocuk uygulamasını geliştiren Minidahi projesinin “Öykücü – The Story Maker” isimli mobil yazılım geliştirme kiti ile Tansu Kendirli oldu. Proje kullanıcıların, programlama bilgi ve becerisi gerektirmeden kendilerine ait çizim, müzik ve ses kayıtlarıyla kendi masal ve hikâyelerini birer mobil uygulama (application) biçiminde oluşturmasına imkân veriyor. “Öykücü – The Story Maker” projesi çocukların gelişiminde, hızlı biçimde içerik oluşturulmasını ve çocuklara yönelik nitelikli eserlerin ortaya konmasına imkan sağlayan interaktif anlatımın yararlarını öne çıkarmayı amaçlıyor.

Yarışmada farklı kategorilerde Jüri Özel Ödülü kazanan mobil uygulama ve iş fikirleri ise şöyle:
Augmented Reality (Zenginleştirilmiş Gerçeklik): IstanbulLive  – Engin Şenalp
Mobil Eğlence: Barcode Player – Ahmet Keleş, Gökçe Karalezli ve Buket Karalezli
Mobil Araçlar: EasyApp  – Emre Ertan, Mert Sevinç, Sarp Erdağ ve Yavuz Dalkılıç
Sosyal Medya: Play or Love – Gürel Yıldız
Mobil Sağlık: Kanka – Talat Demir ve Ramazan Hocaoğlu
Lokasyon Tabanlı Uygulamalar: Taxi Buddy – Şahin Erdemir ve Ahmet Özkan
Finansal Servisler, Bilgi veya Haber Servisleri: Pronunciation – Ersin Gülbahar

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.