MediaCat

Promo & Activation’a Ogilvy Brezilya imzası

‘Immortal Fans’ Grand Prix’ye layık görüldü.

Promo & Activation’a Ogilvy Brezilya imzası

Futbola bir Brezilyalı kadar tutkuyla bağlı olan birilerini bulmak zordur. Peki bu büyük tutku ülkenin en büyük problemlerinden birini çözmek adına kullanılabilir mi? Ogilvy Brezilya ekibi tarafından düşünülen de tam olarak buydu. Sport Club Recife futbol takımı ile işbirliğinde gerçekleşen ‘Immortal Fans’ adlı proje organ bağışı konusunda farkındalık yarattı.

Taraftarlara öldükten sonra bile kalplerinin Sport Club Recife adına –ya da rakip takım taraftarlarından birinde- atabileceğine dikkat çekilen kampanyada, donör kartları bir aplikasyon ya da mail aracılığıyla kullanıcılara iletildi.

Gerçekten nakil listesinde bekleyen isimlerle gerçekleştirilen proje ile 51 bin organ bağışı gönüllüsüne ulaşılırken bu sayının sürekli arttığı biliniyor. Ayrıca bu dönemde Brezilya’da kornea ve kalp nakli için bekleme listelerinin 1000’den sıfıra indiğine dair resmi rakamlar mevcut.

Promo & Activation kategorisinde Grand Prix ödülünü alan proje için TBWA Worldwide’ın kreatif başkanı Rob Schwartz ‘Yarışmadaki diğer kategorilerde birçok gri alan var. Bu kategoride olmasın istedik ve bazı kriterlere göre değerlendirmemizi yaptık. En önemlisi, jürideki herkesten ‘iyi reklamlardan’ daha ötesini aramalarını, kendilerini duygulandıran işleri istendi’ diyor.

Neden kazandı?

Kampanya vasıtasıyla ulaşılan rakamlar jüriyi oldukça etkilemiş olmalı. Brezilya’daki organ bağışı oranını yüzde 54 oranında artırmış olması dahi ‘Immortal Fans’in başarısını anlatmak adına yeterli. Aynı zamanda kampanyanın tek seferlik bir aktiviteden çok, kalıcı olma potansiyeli taşıyan bir iş ortaya koyması –kalıcılığıa özellikle önem verilen 60’ıncı yılda – Immortal Fans’i ön plana çıkartan faktörlerden biri oldu.

Rob Schwartz kategoriye ilişkin yaptığı değerlendirmede ‘Bu kategoride Gümüş ve Bronz ödülleri seçmek daha zordu’ diyor. ‘Grand Prix için son gün oylarımızı verdik ve öne çıkan 3 işten (‘Dumb Ways to Die’ ve ‘Dove Sketches’) en iyisi tartışmasız Immortal Fans’di diyen Schwartz brief’in zorluğuna dikkat çekti.

Kaynak: Advertising Age

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.