Pre-teste inanmayanları şöyle alalım

Nick Meaney ve 14 yıl önce başlattığı Epagogix serüvenini dinleyin. Pişman olmayacaksınız.

04.11.2016 - 13:24 | Haluk Kasarcı

Pre-teste inanmayanları şöyle alalım

Ortalama bir Hollywood yapımı ne kadara mal oluyor dersiniz? 100, 150, 200 milyon dolar? Edindiği 2,7 milyar dolarlık hasılatla bu alanda tüm zamanların bir numarası olan Avatar için bu bedel 425 milyon dolardı. Tüm zamanların en çok hasılat yapan filmlerinin yer aldığı listede son sıradaki filmin (Ejderhanın Nasıl Eğitirsin) bütçesi dahi 165 milyon dolar. Herhangi bir Hollywood filmine “yeşil ışık” yakılmadan evvel yapılan ortalama harcama ise tam 14 milyon dolar. Dünyanın en pahalı pre-testi… Mübalağadan zarar gelmez. Bu durumu tarif etmek için, üretim maliyetinde değil dudak, komple yüz uçuklatmak denebilir.

Kreatifin düşmanı mı, dostu mu?

14 yıl öncesine kadar Londra’da finansal risk analisti olarak çalışan Nick Meaney, “varsayımlar” üzerine kurulu hayatına farklı bir boyut katarak üç arkadaşıyla birlikte Epagogix isimli şirketi kurar. Meaney ve arkadaşlarının temel olarak yaptığı şey, 14 milyon dolar seviyesine varan Hollywood pre-test’lerinin maliyetini hatırı sayılır oranda azaltmaktır.

Epagogix, televizyon programları ve sinema filmlerinin senaryolarını bir algoritma yardımıyla ve farklı yönleriyle (cast çeşitliliği, lokasyon, oyuncu kabiliyeti) değerlendirerek, ilgili program veya filmin başarı şansını/hasılatını maksimize etmek için Meaney’nin tabiriyle “asla yazarlara değil, bazı takım elbiseli adamlara” raporlar sunuyor.

Verinin yaratıcı sürece bu denli doğrudan etki etmesi bugünlerde kimilerini rahatsız ediyor olabilir. Meaney’nin bir parça ukala bir cevabı var: “Charles Dickens’ın bile bir editörü vardı. Benim diyen kreatif bile belli oranda ‘müdahale’ye açık.”

Nick Meaney ve 14 yıl önce başlattığı Epagogix serüvenini dinleyin. Pişman olmayacaksınız.Bu bilgiler gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Nick Meaney, inovatif araçlarla sunduğu çözümleri ve Epagogix’le çalışanların, nasıl objektif kararlar alıp risk sermayesi yönetimi konusunda hatırı sayılır sonuçlar elde ettiklerini paylaşmak üzere önümüzdeki günlerde Brand Week Istanbul sahnesinde olacak.

Peki Epagogix’in karar alma mekanizmasını belli oranda dijitize eden bu yaklaşım kreatifler adına da çalışabilir mi? Meaney ve arkadaşlarının yanıtını öğrenmek için 11 Kasım’da Hollywood’un Gizli Silahı: Yapay Zeka oturumunda yerinizi ayırsanız iyi edersiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.