PR’da fikrine güvenen kendine saklamasın

Uygulama disiplinlerinde uzmanlığı ön plana alan kategorileriyle Felis PR Bölümü iletişimin lokomotiflerini belirliyor.

26.08.2016 - 16:11 | MediaCat

PR'da fikrine güvenen kendine saklamasın

PR kampanyanız yaratıcı mı etkili mi yoksa tam Felis’lik mi? Hem yaratıcı hem etkili işleri ödüllendiren Felis, 2016’da PR kategorilerini sadeleştirerek uzmanlık isteyen uygulama disiplinlerinde en yaratıcı iletişim fikirlerini bir araya topluyor.

Geçtiğimiz yıl 122 başvurunun gerçekleştiği Felis PR Bölümünde işler 33 kategoride yarışmıştı. Bu yıl PR bölümü sadeleştirilerek 25 kategori olarak başvuruya açıldı. Yeni yapıda hayata geçirilen en önemli değişiklik sektörel kategorilerden vazgeçilmesi oldu. Geçtiğimiz yıl finans, kişisel bakım, otomotiv gibi 18 kategoride başvuru kabul eden Felis’te bu yıl bu kategorilerin hiçbiri yer almıyor.

Bunların yerine PR’ın uygulama disiplinlerini temel alan yepyeni kategoriler eklendi. Uygulama disiplinleri ile dijital ve sosyal medya kullanımlarında geçen sene bulunan 13 kategori günü yakalayan revizyonlarla korunurken, çağın beklentileri ve sektörün ihtiyaçlarına yönelik 12 kategori daha eklendi. Bu yılın yeni kategorilerinden birine ayrıca dikkat çekmekte fayda var. PR Etkisi başlığını taşıyan kategoride, verilen PR hizmetinin karşıt hizmeti alan tarafın itibarında ya da iş sonuçlarında ölçülebilir belgelenmiş etki sağlamış olması bekleniyor. Müşterisinin iş sonuçlarında etkisini somut bir biçimde gösteren en yaratıcı PR çalışması geceden bu anlamlı ödülle ayrılacak.

PR’da fikrine güvenenler, Felis 2016’ya başvurularını buradan yapabilirler.

PR Bölümü Jürisi

PR bölümü jürisine bu yıl Meral Saçkan başkanlık edecek.

1994 yılında Türkiye’nin ilk pazarlama yönelimli halkla ilişkiler ajansı olan MPR İletişim Danışmanlığı’nı kuran ve halen MPR’ın ajans başkanı olan Saçkan, 2000 – 2002 döneminde TÜHİD’in başkanlığını, 2004 – 2006 döneminde İDA’nın kurucu başkanlığını üstlenirken halen TÜHİD Onursal Üyesi ve İDA Danışma Kurulu ve Etik Kurulu Üyesi olarak sektöre katkı sağlamaya devam ediyor.

Jürinin diğer üyeleri ise şöyle:

 • Dr. Arın Saydam, Bersay İletişim/Ajans Başkanı
 • Ayça Gür, McDonald’s Türkiye/Franchising Müdürü
 • Bârika Göncü, İstanbul Bilgi Üniversitesi/Öğretim Görevlisi
 • Canan Noyan, Image PR/Ajans Başkanı
 • Ebru Şenel Erim, Unilever/NAMETRUB Sürdürülebilir İş ve İletişim Direktörü
 • Esra Şengülen Ünsür, Artı PR/Yönetici Ortağı
 • Figen Tahiroğlu Würsching, KPMG Turkiye/Kıdemli Müdür – Pazarlama ve Kurumsal İletişim
 • Filiz Karagül Tüzün, Sabancı Holding/Kurumsal İletişim Direktörü
 • Işıl Arıdağ, Ünite İletişim/Yürütme Kurulu Başkanı
 • İdil Akın, Pro İletişim/Genel Müdür
 • Karolin Ergin, Leo PR/Genel Müdür
 • Kemal Kaptaner, Türk Telekom/Kurumsal İletişim Direktörü
 • Meltem Okyar Perdeci, Shell Türkiye/Kurumsal İletişim Direktörü
 • Özlem Ersoylu Mutluer, Vialand/Genel Müdür Yardımcısı
 • Sibel Asna, A&B İletişim/Kurucu Ortak

Meral Saçkan’dan tavsiyeler

PR'da fikrine güvenen kendine saklamasın İlk aldığınız ödül?

2001 yılında aynı anda iki ödül aldık. İkisi de uzun soluklu iletişim projeleriydi.

Aygaz Ev Kazalarına Karşı Uyarıyor, Türkiye’de PR fikrinden doğmuş ve reklama taşınmış ilk uygulamaydı. Beş yıl sürdü ve daha sonra da pek çok ödül kazandı.

Eczacıbaşı İpek Kağıt için yaptığımız Solo Kişisel Hijyen Eğitimi projesi de UNDP’den alınan ilk PR ödülünü kazandırdı. 11 yıl devam etti ve sonunda IPRA’nın sürdürülebilirlik ödülü ile taçlandı.

Mesleğiniz dışında kazandığınız bir ödül var mı?

1999 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin o dönemki iletişim fakültesi dekanı Prof. Aydın Uğur’un ofisime gelip (ki o zamana kadar kendisini tanımazdım), Türkiye’de ilk defa müfredata alacağı Marketing PR dersinin içeriğini çalışmamı ve ilk hocası olmamı istediği an hayatımın en büyük ödülünü almış oldum.

Bu görev, 16 yıldır sürüyor.

Niye PR jürisi?

Neredeyse 25 yıldır sektörün içindeyim. PR endüstrisini uluslararası standartlara taşımak için bir avuç meslektaşımla birlikte çok uzun yıllar mücadele ettim.

Ödül programlarının sektörü geliştirdiğine yürekten inanırım. TÜHİD Başkanlığı dönemimde Altın Pusula’yı başlattım. İDA’nın bir ödül programını hayata geçirmesi için çok destek oldum. Kendi ajansımı da ulusal, uluslararası pek çok yarışmaya katılmak konusunda hep cesaretlendirdim. Yıllardır şahsen çoğu yarışmanın jürisinde bulundum.

Açıkça belirtmeliyim ki, Felis’te PR bölümünün açılmasını büyük bir coşkuyla karşılamıştım. 25 kategoride düşünme, başvuru dosyası hazırlama, kendimizi meslektaşlarımızla hatta PR projeleri üreten yaratıcı ajanslar, dijital ajanslar, etkinlik ajansları arasında kıyaslama süreci bile başlı başına sektörü geliştiren bir faktör oldu.

PR’da fikrine güvenen ne yapsın?

“Fikir ona derler ki bir yol açsın, yol ona derler ki bir gerçeğe ulaşsın” demiş Mevlana. İyi fikir yol açar. Fikrine güvenen yola düşsün.

Ne yapmasın?

Fikrini kendine saklamasın tabii ki… Güçlü bir PR fikrinin bütün iletişim programının lokomotifi olabileceğini hatta marka felsefesine yansımaları olabileceğini aklından çıkarmasın.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.