“Popüler kültürün nabzını tutuyoruz”

Müşteri kitlesini hayran kitlesine dönüştürmenin sırrı ne? Cevabı, Burger King Head of Global Marketing Marcelo Pascoa'dan aldık.

03.10.2018 - 15:48 | Tuğba Özögretmen

"Popüler kültürün nabzını tutuyoruz"

Konu yaratıcılığa geldiğinde, Burger King’in elini taşın altına koymadığını kim iddia edebilir? Whopper’ı bir arzu nesnesine dönüştürmesini, popüler kültürle iç içe geçen iletişimlerini ve bir müşteriyi “fan”a dönüştürmenin yollarını konuşmak için Marcelo Pascoa var karşımızda. Markanın global pazarlama operasyonlarının başındaki Pascoa, bu yıl Brand Week Istanbul’da olacak.

Bir marka, tüketicisini nasıl fanı yapar?

Eğer böyle bir ilişki istiyorsanız, öncelikle siz tüketicilerinizin fanı olmalısınız. Bu Burger King örneğinde, konuklarımızın fanı olmak anlamına geliyor. Lokantamıza gelen insanlar, yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyorlar. Herkesi aynı şekilde kucaklıyoruz. Kapıdan giren herkese o tacı veriyoruz. İnsanları kendi yollarını seçmeleri için cesaretlendiriyor ve sırf bunu yaptıkları için onları kutluyoruz. Kısaca misafirlerimizi her şeyin üzerinde tutuyoruz çünkü biliyoruz ki onlar yaptığımız işin ve markamızın başarısında kilit noktada.

Ürüne aşk duymadan markaya aşk duymak mümkün değil.

Verebileceğim ikinci tavsiye ürünle yola çıkmak. Ürüne aşk duymadan markaya aşk duymak mümkün değil. Burger King markasının temelin her zaman Whopper aşkı vardır. Whopper Freakout, Whopper Sacrifice ya da McWhopper gibi kampanyaları düşünün. Hepsi de insanların Whopper’ı ne kadar sevdiklerini gösterir. İşte biz de sürekli olarak, yalnızca Whopper üzerinden değil menümüzdeki tüm ürünlerle bu vaadi karşıladığımızdan emin olmaya çalışıyoruz.

Burger King olarak dünyaya gerçek renklerimizi göstermekten, kusursuzca kusurlu olmaktan ve kendimizi tiye almaktan korkmuyoruz.

Son olarak da markalara, istikrarlı ve meşru yollarla ürünlerinin ötesine geçmelerini tavsiye edebilirim. Fan olmak, birine büyük bir hayranlık beslemektir. Bugünlerde hayranlık, hiç olmadığı kadar marka amacıyla birlikte yürüyor. Burger King, yemeklerin ve insanların güvenilirliğine inanan bir marka. Biz, farklı yoldan giderek, bizimle aynı kafa yapısındaki insanları lokantalarımıza çekebileceğimizi düşünüyoruz. Dünyaya gerçek renklerimizi göstermekten, kusursuzca kusurlu olmaktan ve kendimizi tiye almaktan korkmuyoruz. Her ne kadar zorbalık, cinsiyet ayrımcılığı ve kadın hakları gibi çok ciddi konular hakkında konuşsak da hayatı çok ciddiye almıyoruz. Popüler kültürün nabzını tutmakla övünen bir markayız, söyleyecek bir şeyimiz olduğunu ve fark yaratabileceğimizi düşünmüyorsak hiçbir konuya atlamıyoruz.

David’le birlikte heyecan verici işler yaptınız. Geçtiğimiz yıl Anselmo Ramos’la konuştuğumuzda, başarının tamamen kurulan ilişkilerle alakalı olduğunu söylemişti. Burger King ajanslarıyla nasıl ilişkiler kuruyor? Dahası sizin reklam tarafındaki geçmişiniz nasıl rol oynuyor bunda?

Başarılı ajans – müşteri ilişkisinin temelinde aynı prensipleri ve hayalleri paylaşmak var. Bu aynı şeyleri istemek ve varış noktasına ulaşmak için aynı vizyonu paylaşmak demek. Burger King’de ajanslarımızla paylaştığımız ortak görüş, parmak ısırtan bir yaratıcılığın, markamız ve yaptığımız tüm işler için büyük etkiler sağlayacağı.

Biz reklamın ötesine geçerek popüler kültürün parçası olan işler yapmak istiyoruz. Cesur olmak ve hayata böylesine harika fikirler geçirmek için risk almakta da istekliyiz.

Brand Week Istanbul’da bu yıl nelerden bahsedeceksiniz?

Bugün pazarlama ve reklam alanında çalışmak için en heyecan verici nedenler neler? Neden markalar, insanların yaşamlarında önemli rollere sahip olmak için emsalsiz fırsatlara sahipler? Yaratıcılık, önemli iş sonuçları yaratırken nasıl daha iyi, basit ve eğlenceli bir dünya yaratma gücüne sahip olabilir?

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.