‘Politikanın yeni billboard’u Twitter’

Kampanya gurusu ve usta iletişimci Ravi Singh Siyasi İletişim Zirvesi'nde seçim dersleri verdi.

14.11.2013 - 14:28 | Tuğba Özögretmen

Kampanya gurusu ve usta iletişimci Ravi Singh Siyasi İletişim Zirvesi’nde seçim dersleri verdi.

Başını Amerikan seçimlerinin çektiği birçok seçim döneminde, veri analizi üzerinden yaptığı yüksek isabetli değerlendirmelerle dünyadaki tüm siyasi çevrelerin gözünü üzerinde toplayan kampanya gurusu ve iletişim dehası Ravi Singh ‘keynote speaker’ olarak yer aldığı Siyasi İletişim Zirvesi’nde ‘Branding democracy’ adlı bir sunum yaptı.

Eski ABD başkanı Kennedy’nin ‘We have to be public servent’ (Biz kamu hizmetlisi olmak zorundayız) sözlerinden etkilenerek siyasete girdiğini belirten Singh sözlerine İstanbul’da olduğu için çok heyecanlı olduğunu söyleyerek başladı. Başına bağladığı türban ile kendini İstanbul’da çok rahat hissettiğini söyleyerek salondakileri güldüren usta iletişimci, siyasetin ‘business’tan, seçmenlerin ise tüketicilerden farklı olduğunu belirterek, yapılan en büyük hatalardan birinin siyasetçilerin seçmenden ziyade iş çevrelerine hitap etmesi olduğunu söyledi.

Singh demokrasinin üç temel bileşenini hükümet, kampanya ve seçim olarak açıkladı; ancak e-demokrasi’den bahsedilecekse önemli olanın kampanya ayağı olduğunun altını çizdi.

Ravi Singh: 'Politikanın yeni billboard'u Facebook'

Dijital strateji yaratmak

“Her nesil teknolojiyi nasıl kullanacağına dair farklı fikir öve yöntemlere sahip” diyen Singh, Türkiye’deki internet kullanıcı sayısının nüfusun yüzde 46’sını oluşturduğunu ve Türkiye’nin engagement oranıyla Avrupa’da ikinci sırada yer aldığını belirtti ve salona ‘Siz ne zaman çalışmaya vakit buluyorsunuz?’ şeklinde esprili bir soru yöneltti.

Singh bir seçim kampanyasının alt yapı, iletişim, organizasyon ve strateji olmak üzere dört ayağı olduğunu; ancak önemli olanın dijital strateji yaratmaktan, dijital war room’lar oluşturmaktan, gerekli altyapıyı iyi bir organizasyonla bir araya getirmekten geçtiğini söyledi.

Ravi Singh: 'Politikanın yeni billboard'u Facebook'

“Aynı anda fotoğrafımızı çekelim”

Singh bir ara salondaki herkesin kendisinin fotoğrafını çekmesini istedi ve kendisinin de salondakilerin fotoğrafını çekeceğini söyledi. Bu şekilde eş zamanlı bir sosyal medya deneyine de imza atan Singh, fotoğrafların ‘Lütfen RT’ #brandweek hashtag’i eşliğinde @campaignguru sayfasına iletilmesini istedi ve gün sonunda nasıl bir etki yaratıldığına şaşırılacağını söyledi.

Politikanın yeni billboard’u

Singh sunumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim kampanyalarından örnekler verdi. Mitt Romney ve Barack Obama’nın Facebook ve Twitter profillerinin detaylarına değinen Singh, Obama’nın Twitter sayfasını işaret ederek, “Politikanın yeni billboard’una hoş geldiniz” dedi. Türkiye’deki çoğu siyasetçinin Twitter hesaplarını asistanlarının kullandığını söyleyen Singh “Peki sizin yerinize çalışan da asistanınız mı?” diye sordu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.