Bugün seçim olsa, hangi partiye oy verirdiniz?

Araştırma sektörünün dört duayeni Siyasi İletişim Zirvesi'nde.

14.11.2013 - 13:43 | Alev Kaynak

Bekir Ağırdır: "Bugün seçim olsa, hangi partiye oy verirdiniz?"

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AG Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gür, Konsensüs Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sarı ve Genar Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş sunumlarında, siyasetin nabzını tutan araştırma, anket ve istatistiksel analizlerin önemlerinin yanı sıra problemlerine değindiler.

İhsan Aktaş: "Bugün seçim olsa, hangi partiye oy verirdiniz?"Araştırma sektörünün meslek etiğini baltalayan bir durum olan müşterinin arzusuna göre araştırmaları belirlemek olduğunu ileri süren İhsan Aktaş, araştırmaların toplumun yüzeyinde fark edilmeyen eğilim ve algıları belirlemek için bilimsel ilkelere yaslanması gerektiğini belirtti. Türkiye’de de siyaset alanında, yalnızca seçim dönemlerinde başvurulan bir kaynak olmaktan çıktığını belirten konuşmacı doğru yönlendirilmesi durumunda topluma dair gerçekçi ve güvenilir bir okuma sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Murat Sarı ise sözlerine pazar araştırması ve siyaset araştırması arasındaki farkları vurgulayarak başlayarak, siyaset araştırmalarının hata ve yanlış yorumlara karşı daha kırılgan olduğunu ve sonuçların sosyolojik analizlerinin dikkatle yapılması; araştırma yönetiminin uzmanlık alanlarına göre belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Araştırma sektörünün güvene dayalı olduğunun altını çizen Adil Gür’se algı belirleme ve algı yönetiminde anketlere büyük iş düştüğünü ancak siyasetçilerin doğruyu duymaktan çok hoşnut olmadığını ve rakipleri ‘ötekileştirmeye’ hizmet edebileceğini sözlerine ekledi. Seçmenin sandığa hangi eğilimlerle yöneldiğinin ve seçim dönemi ve icraat arasındaki farkların iyi okunmadığı bir araştırmanın, toplumun çok katmanlı yapısını yansıtmaktan uzak olacağını sözlerine ekledi.

Murat Sarı: "Bugün seçim olsa, hangi partiye oy verirdiniz?"

Araştırma ve anketlerin, iktidar partisi kadar muhalefet tarafından da kullanılması gerektiği düşüncesini paylaşan oturum konuşmacıları, araştırmaları takip eden muhalefetin toplumu suçlamaktan ziyade gerekli önlemleri alarak iktidar partisine daha iyi alternatif ve eleştiriler sunabileceğinin altını çizdiler.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.