MediaCat

Plastikle kirlenen bayrak

Agenda Antártica, plastik kirliliğiyle yeniden tasarladığı Antarktika bayrağıyla gezegeni korumaya çağırıyor.

Güney Yarımküre’nin en güney kısmında yer alan Antarktika, tamamı saf buz ve karla kaplı bir kıta olarak biliniyor. Oysa Yeni Zelanda’daki Canterbury Üniversitesi’nin araştırmaları, tıpkı gezegenin diğer tüm kısımlarında olduğu gibi Antarktika’nın da plastik kirliliğinden kaçamadığını ortaya koyuyor. Antarktika’nın ve Antarktika Okyanusu’nun çevresel açıdan korunması adına faaliyet gösteren Agenda Antártica, kıtanın karşı karşıya olduğu tehlikeye kıtanın bayrağını yeniden yorumlayarak dikkat çekiyor.

Publicis Toronto işbirliğiyle hayata geçirilen projede bayrakbilimci Graham Bartram’ın 1996 yılında tasarladığı Antarktika bayrağı yine Bartram tarafından yeniden tasarlandı. Bartram’ın tasarladığı orijinal bayrakta kıtanın beyaz renkli haritası bilimsel işbirliğini, barış içinde birlikteliği ve doğanın korunmasını temsil ederken, yeni tasarımda beyaz renk, mikroplastikleri temsilen renkli parçacıklarla kirleniyor.

Kıtada mikroplastik bulunmasının gezegen için acil durum çağrısı olduğunu söyleyen Bartram, yeniden tasarımı aracılığıyla plastik kirliliğiyle mücadele ve çevresel sorumluluklar için küresel çapta bir tartışma başlatmak istediğini ifade ediyor.

Bayrağın yeniden tasarlanmasının yanı sıra plastik kirliliği hakkında herkesin bilgilenebileceği bir site de hazırlandı. Siteyi ziyaret edenler, küresel plastik kirliliğiyle mücadele için Küresel Plastik Antlaşması’nın oluşturulmasını destekleyen taahhütnameyi imzalamaya davet ediliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.