P&G’de yeni bir reklam modeli dönemi

Değişen pazar dinamiklerine yalın bir yanıt: The Fabric Care

11.04.2018 - 16:22 | Alev Kaynak

P&G YouTube boykotunu sonlandırdı

P&G’nin, kreatif işbirliği içinde olduğu ajanslarla ilişkisini son dönemlerde gözden geçirdiğini biliyoruz. Bu sürecin en güncel ayağını da pazarın hızla değişen dinamiklerine yaratıcı bir şekilde uyum sağlayacak ve insan odaklı yaklaşımıyla fark yaratacak olan “The Fabric Care” modeli oluşturuyor.

Yeni ajansın başına geçen ise Saatchi & Saatchi New York CEO’su Andrea Diquez. Dahası, WPP’den Grey, Omnicom’dan Hearts & Science ve Marina Maher Communications ve Publicis Groupe’dan Saatchi & Saatchi de destek ekibine ekleniyor. P&G’nin Chief Brand Officer’ı Marc Pritchard ise bu ajansların yetenekli çalışanlarını New York ve Cincinnati’deki ofislerde bir araya getirecek modelin 1 Temmuz itibarıyla iş başı yapmasını beklediklerini ifade ediyor. Detaylarıyla şöyle açıklıyor Pritchard: “Bu modeli, öncelikli olarak insan odaklı çalışan; kreatif, planlama, medya ve raporlama yeteneklerini bir araya getiren ve yaratıcılık performansını yükselten interaktif bir yapı olarak düşünün. Bu, şimdiye dek sahip olduğumuz en entegre model olacak.”

McDonald’s’ın Omnicom’la olan işbirliğini 2016 yılında konsolide edişi ve Omnicom’um da We Are Unlimited biriminin lansmanını yapışından bu yana, reklamverenlerin tek bir reklam şirketiyle çalışmaktansa, farklı ajanslardan gelen yeteneklerin oluşturduğu küçük birimlerle çalışmayı tercih ettikleri akım yaygınlık kazanıyor. Bu küçük birimler, neredeyse holdinglerle rekabet etmeye başladılar. Yeni ajans modelinin, holding çatısındaki ajansların kapsam ve etkinliğine sahip olacağını belirten Paul Pritchard, yapının aynı zamanda da pazarın hızla değişen dinamiklerine uyum sağlayabilecek yalınlıkta olduğunu ekliyor.

Paul Pritchard, özellikle Pepsi’nin Kendall Jenner skandalından sonra endüstrinin eleştiri toplarına tuttuğu in-house modelinin risklerine yönelik ne düşündüğü sorulduğundaysa şu yanıtı veriyor: “Bu yeni ajans bir in-house modeli olmayacak. Burada yaratıcı işi yapacak olan, P&G çalışanları değil. Profesyonel kreatiflerin yer alacağı bu yeni modelde, bir araya gelen tüm yaratıcılar entegre bir şekilde çalışarak çok daha yaratıcı sonuçlar ortaya koyacaklar.”

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.