MediaCat

Kadın demek gelecek demek

KAGİDER, TurkishWIN ve UPS’in işbirliğinde hayata geçirilen Kadın Liderlik Platformu üçüncü zirvesini gerçekleştirdi.

Kadın demek gelecek demek

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Turkish Women’s International Network (TurkishWIN) ve UPS işbirliğinde hayata geçirilen ve Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin desteğiyle düzenlenen Kadın Liderlik Platformu (KLP) bugün üçüncü zirvesini gerçekleştirdi.

Özel sektörde kadın istihdamını ve liderliğini artırmak üzere çalışan tüm kurumsal liderlerin, kendi aralarında fikir ve deneyim paylaşımında bulunmalarını sağlayarak bu konuda farkındalık yaratmayı hedefleyen KLP Zirvesi’nde TurkishWIN – BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak’ın moderatörlüğünde “Ters Köşe”, Vodafone İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay’ın moderatörlüğünde “Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın” ve Karuna Yönetim Danışmanlık Kurucusu ve Yönetim Danışmanı Bahar Kayserilioğlu’nun moderatörlüğünde “Girişimcilik İşin Neresinde?” başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

Cinsiyetler arası fırsat eşitsizliğine çare olarak teknoloji

Toplantının açılış konuşmasında kadın ve erkek arasındaki fırsat eşitsizliklerine dikkat çeken KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, teknolojinin kadınlar için yarattığı olanakların altını çizdi: “Teknoloji belki de ilk kez kadınlarla erkekler arasındaki eşitsizlik uçurumunu kapatma ve koşulları eşitleme şansı yakaladığımız, buna en çok yaklaştığımız alan olarak önümüzde duruyor. Bir diğer etkisi ise cinsiyetler arasında fırsat eşitsizliğinin azalmasına katkıda bulunmak olabilir. Bilgisayarı etkin kullanabilen, dijital yetkinliğe sahip kadınların iş yaşamında girişimci veya profesyonel çalışan olarak şansları artmaktadır.”

Kadın demek gelecek demek

Oktar’ın ardından sahneyi devralan TurkishWIN ve BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak da Türkiye’nin kullanmadığı en büyük doğal kaynağın kadınlar ve gençler olduğunu vurgulayarak BinYaprak ve Xsights Eşitlik Araştırması’ndan çıkan çarpıcı sonuçları katılımcılarla paylaştı: “Kadınların evlendikten sonra çalışmamaları gerektiğini düşünen erkeklerin oranı yüzde 25 iken, kadınlar arasında bu oran yüzde 14. Her 10 erkekten beşi (yüzde 51) kadınların çalışmak için eşlerinden izin almaları gerektiğini düşünüyor. Bu düşünceye katılan kadınların oranı ise yüzde 36. 2018 Türkiye’sinde durum budur. Gelecek ise bambaşka. Bugün ilkokulda okuyan çocukların yüzde 65’inin yapacağı meslekler daha icat edilmedi. Dolayısıyla dijital dönüşüm oyunun kurallarını değiştiriyor. Değişimin hızı hiç bugünkü kadar yavaş olmayacak. Kadın, erkek ve kurumlar olarak hepimize ülkemizin doğal kaynağı olan kadınların işte potansiyellerini gün ışığına çıkarmaları için görevler düşüyor. Gelin, eşitlik için kuralları baştan yazalım.”

Yönetim kurullarında kadın sayısının artması, girişimciliğin Türkiye ve özel sektör kurumları için önemi, kadın güçlenmesine girişimciliğin katkısı konularının tartışıldığı zirveye; Duman Danışmanlık Kurucusu ve YenidenBiz Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Oğuz Duman, EnerjiSA Enerji İK Grup Müdürü (Yetenek ve Ödül Yönetimi) Tuğba Gök, Accenture Ortağı ve Yönetim Müdürü Funda Haktanır, Koç Holding A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü Özgür Burak Akkol, Egon Zehnder Yönetici Ortağı Burcu Bıçakçı, Microsoft Kurumsal Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Eda Uluca, UPS Türkiye Genel Müdürü Ufuk Akaltan, Boyner Holding Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Müdürü Aysun Sayın, Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi ve Arya Kadın Yatırım Platformu Genel Sekreteri Deniz Duygu konuşmacı olarak katıldı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.