P&G’de Bob McDonald devri sona erdi

Aldığı eleştirilere rağmen McDonald’ın ayrılığı sürpriz olarak değerlendiriliyor.

24.05.2013 - 17:39 | Haluk Kasarcı

P&G CEO’su Bob McDonald göreve gelişinin üzerinden henüz dört yıl dahi geçmeden görevinden ayrılacağını açıkladı. Yönetim kurulu üyeliğinden de ayrılacak olan McDonald’ın yerine görevi kendisinden devraldığı isim A. G. Lafley geçecek. Görevde bulunduğu sürece istifasını veren CEO rakiplere oranla güç kaybettiği gibi yatırımcıların da ağır eleştirilerine maruz kalmıştı.

30 Haziran itibarıyla resmiyet kazanacak görev değişikliği yatırımcıların artan eleştirilerine rağmen sürpriz olarak karşılandı. Geçen hafta düzenlenen Goldman Sachs yatırımcı konferansı sırasında McDonald ve CFO Jon Moeller, P&G’nin bir yıllık kârlılık artışı planının ardındaki momentuma dikkat çekmişti. Önceki döneme nazaran düşük olsa da firmaya ait hisse senetleri yüzde 26 oranında artış göstermişti. Bu oranla P&G Standart & Poors 500 listesinin hemen ardında yer alıyordu.

Değişikliğe ilişkin P&G sözcülerinden Jennifer Chelune, “Yönetim kurulu aksi yönde bir karar almazsa yeni CEO A.G. Lafley olacak” diyerek yaşanacak değişikliğin geçici olmayacağını belirtmişti. Chelune ayrıca, “Bob emekli olma kararı aldı. Bu onun seçimi. Yönetim kurulu A. G. Lafley’nin P&G’deki momentumu devam ettirecek ve alınan sonuçların daha da iyiye gitmesini sağlayacak olan doğru lider olduğu konusunda son derece emin” dedi.

Bob McDonald P&G çalışanlarına gönderdiği veda mail’inde “Haziran’ın 4’ünde P&G’deki 33’üncü yılımı kutlayacağım. Resmi ayrılık tarihim Haziran’ın 30’u ve bu tarihe dek size yardım edebileceğim her konuda yanınızda olacağımı bilmenizi istiyorum. Size tam kalbimle güveniyorum ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Adage

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.