PepsiCo’dan Sprite rakibi yeni ürün

Marka, Z Kuşağı’nı hedefleyen yeni ürünü Starry ile Sprite'tan pazar payı kapma hedefinde.

10.01.2023 - 14:23 | Gönül Hadımlı

Slice, PepsiCo’nun 1984’te piyasaya sürdüğü misket limon aromalı bir meşrubattı. Şirket, ürünü geliştirerek 1998’de Storm, 2000’de Sierra Mist adıyla tekrar raflara çıkardı. Ancak Sierra Mist için yıllar boyunca çeşitli formülasyon ve ambalaj değişiklikleri denense de pek başarılı sonuçlar alınamadı. Şirketin tüm bu hamleleri, ürün gamında Coca-Cola’ya ait pazar lideri Sprite’a karşı güçlü bir rakip arayışında olduğunu gözler önüne seriyordu.

Takvimler 2023’ü gösterirken, PepsiCo şansını bir kez daha deniyor ve misket limonlu yeni meşrubatı Starry’i tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Beverage Digest rakamlarına göre geçtiğimiz yılın ilk üç çeyreğinde Sprite’ın ABD’deki pazar payı yüzde 6,9 iken Sierra Mist için bu oran yüzde 0,1’di. PepsiCo, yenilenmiş misket limonlu gazozu Starry’nin pazardaki hâkimiyeti elinde tutan Sprite ile daha iyi rekabet edebileceğini umuyor.

PepsiCo’nun gazoz söz konusu olduğunda pek çok kez strateji değiştirdiğini belirten Beverage Digest Editörü Duane Stanford, Starry’nin ambalajından hareketle PepsiCo’nun bu kez Z Kuşağı’nı hedeflediğini söylüyor. ABD’de market raflarında görülmeye başlanan ürünün ambalajında markanın kendisini “eğlenceli bir kaçış” ve “zihinsel bir şarj” olarak konumlandırdığı görülüyor.

Stanford aynı zamanda Starry’nin genç tüketicilerin çok kültürlü damak zevkini hedeflediği için muhtemelen Sierra Mist’ten daha tatlı ve daha yoğun karbonatlı bir tat profiline sahip olabileceğini söylüyor.

PepsiCo’nun yeni ürünüyle genç hedef kitlenin ilgisini çekip çekemeyeceğini ve pazarda nasıl konumlanacağını zaman gösterecek.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.