Pedigree’den distopik bir bakış açısı

Ya insanları kurtaran, köpekler olsaydı?

09.05.2017 - 18:00 | Alev Kaynak

Pedigree'den distopik bir bakış açısı

Mümkün olan dünyaların en iyisinde yaşadığımızı iddia etmek, ne bilimsel ne de felsefi açıdan anlamlı bir önerme olur aslında. Üstelik sokak hayvanlarına yönelik yeni bir şiddet haberiyle güne başlarken, günü bitirirken. Derler ya; hayvanlara özgü teolojik bir sistem mevcut olsaydı, bu sistemin şeytanı insan siluetinde bir yaratık olurdu.

Hayvanlarla insanların rolleri değiştirdiği bir dünyadan küçük bir kesit sunan Pedigree briefli, BBDO New York imzalı bu videoda, hayvan barınakları ve insan barınakları arasında bir analoji kuruluyor. İnsanların etrafında görünür demir parmaklıklar ve kafesler olmayabilir; ancak pop-psikolojik tabirlerle ifade edecek olursak, sanallıktan ibaret; video, mesaj ve enformasyon bombardımanı altında yaşanan hayatların da bir çeşit tutsaklık yarattığını söyleyebiliriz.

Son olarak, videonun anafikri: “Bir insana özgürlüğünü bahşedecek olan, bazen de bir hayvandır. Öyleyse, siz de sahiplenin.”

Kaynak: Adeevee

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.