Pazarlamanın seyrini değiştiren 5 film

İnsanlığın sinemaya bakışını değiştiren filmlerin yeri ayrıdır, pazarlamaya bakışını değiştirenlerin ise apayrı.

17.10.2019 - 14:22 | Arzu Nilay Kocasu

Bazı filmler o kadar iyidir ki yedinci sanata ve dünyaya bakışımızı değiştirir. Bazı filmler ise reklamcılığı değiştirmeyi başardıkları için yalnızca yedinci sanatta değil pazarlama dünyasında da ayrı bir yere sahiptir.

Adweek’ten Rachael Brennan etkileri hâlâ hissedilen filmleri ve bu filmlerin sektöre getirdiklerini derledi. Karşınızda, pazarlamanın seyrini değiştiren beş film.

The Blair Witch Project (1999)

Hayli mütevazı bir bütçeyle çekilen The Blair Witch Project sinemada gişe rekorları kırdıysa da filmin en iyi yanı ekrana yansımayan kısmıydı. İnternetin hızla popülerlik kazandığı bir dönemde izleyicisiyle buluşan The Blair Witch Project, virale dönüşmeyi başaran ilk film unvanını taşıyor.

Çevrimiçi söylentinin gücünü arkasına alan filmin oyuncuları ve filmde görev alan ekip, The Blair Witch Project’in ormanda gerçekten kaybolmuş bir grup gencin hikâyesini anlatan gerçek bir kamera kaydı olduğuna herkesi inandırmayı başardı ve milyonlarca insanın Heather, Mike ve Josh’a neler olduğunu öğrenmek için sinemalara akın etmesini sağladı.

Satışları artırmanın, film ve televizyon programlarını tanıtmanın en iyi yolu hâlâ –tıpkı The Blair Witch Project’in yıllar önce yaptığı gibi- viral olmaktan geçiyor.

1 2 3 4 5 Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.