Pazarlamada ‘ses’ etkisi

Julian Treasure markalara ve ajanslara 'ses'i fırsata çevirmenin tekniklerini anlattı.

13.11.2013 - 17:53 | Melis Madanoğlu Sözer

Julian Treasure markalara ve ajanslara 'ses'i fırsata çevirmenin tekniklerini anlattı.

Creativity Day’in sabırsızlıkla beklenen konuşmacılarından biri de The Sound Agency Kurucu Ortağı Julian Treasure’dı. ‘The Sound Effect’ (Sesin etkisi) başlıklı sunumunda sadece pazarlama açısından değil, hayatımızın her alanında en basit kararlarımızı alırken bile sesten etkilendiğimizi söyleyen Tresure, markalar açısından ses kullanımının önemini de anlattı.

Sesin insan üzerindeki dört etkisine değinen Treasure, fizyolojik, psikolojik, bilişsel ve davranışsal boyuttaki etkileri üzerinde durdu.

Treasure markaların ses kullanımı konusunda şunları söyledi: “Markalar yıllardır bağırıyorlar. Sürekli mesajlar gönderiyorlar. Fakat artık markalar da tüketici de değişti. Artık tüketiciler konuşuyor, markalar dinliyor. Artık markalar diyalogların nasıl gideceğini yönetmiyor. Böyle bir dünyada çoklu duyulara hitap etmenin önemi de artıyor. Ses duyusal pazarlamada en büyük fırsatı oluşturuyor.”

Pazarlamada 'ses' etkisi

Basit bir alışveriş sırasında duyduğumuz seslerin bizi satın almaya ya da o üründen ya da mağazadan uzaklaştırmaya kadar çeşitli etkilerinin olduğunu söyleyen Treasure, pazarlama bütçesinin yüzde 83’ünün görsele, geri kalanının da diğer duyulara hitap ettiğini vurguladı.

Treasure, sunumunun devamında pazarlamanın tüm aşamalarında ses kullanımının nasıl fırsata dönüştürüleceğini markalardan örneklerle anlattı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.