Özgeçmişte işverenler deneyime, adaylar eğitime önem veriyorlar

Yenibiris.com tarafından yaptırılan "İş’te Mutluluk Araştırması"nın sonuçlarına göre işverenler...

26.01.2009 - 10:48 | MediaCat

Yenibiris.com tarafından yaptırılan “İş’te Mutluluk Araştırması”nın sonuçlarına göre işverenler özgeçmişleri değerlendirirken en çok işe alacakları kişilerin deneyimli olup olmadıklarına bakıyorlar. Bu kriteri sırasıyla eğitim ve yabancı dil bilme, bilgisayar kullanma gibi beceriler izliyor. Adaylar ise özgeçmişlerinde eğitim bilgilerine daha fazla yer veriyorlar.

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com’un Selas Türkiye Araştırma Firması’na yaptırdığı “İş’te Mutluluk Araştırması”, işverenlerin adayların özgeçmişlerinde en çok dikkat ettikleri bölümün ‘iş deneyimi’ olduğunu gösteriyor.

Saha çalışması Eylül 2008’de gerçekleştirilen “İş’te Mutluluk Araştırması”, bireysel tarafta İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da toplam 1018 kişiyle yüz yüze görüşme (600 kişi) ve internet üzerinden anket (418 kişi) yöntemiyle, kurumsal tarafta ise 200 firma yöneticisi ile yapılan görüşmelerden elde edilen verilere dayanıyor. Araştırma sonuçlarına göre işverenler, iş başvurusunda bulunan adayların özgeçmişlerini değerlendirirken en çok deneyim bölümüne dikkat ediyorlar. Deneyime önem veren işverenlerin oranının 2006 yılında yapılan araştırmada %31 olduğu, yeni araştırmada ise bu oranın %41’e ulaştığı görülüyor.

İşverenlerin önem verdiği ikinci kriter ise eğitim. Araştırmaya göre işverenler, iş başvurusunda bulunan adayların özgeçmişlerinde ikinci olarak eğitime (%34) önem veriyor. Yabancı dil bilmek ve bilgisayar kullanabilmek gibi beceriler ise %14’lük bir payla üçüncü sırada yer alıyor.

Adayların özgeçmişlerinde yer verdikleri sahip olunan sertifikalar, referanslar, sosyal etkinlikler ve ön yazı gibi bölümler ise eskiye oranla işverenlerin gözünde değer kaybetmiş görünüyor.

Adaylar için özgeçmişteki iş deneyimleri önem bakımından üçüncü sırada!


Araştırma, adayların özgeçmişlerini hazırlarken hangi kriterlere önem verdiklerini de gösteriyor. Buna göre işverenlerin aksine adaylar, ideal bir özgeçmişte iş deneyimini önem sırasında üçüncü olarak görüyor.

“İş’te Mutluluk Araştırması”na katılan kişilerin %27’si özgeçmişlerindeki tüm bilgilerin doğru olmasına önem veriyor. Bu kritere önem veren adayların oranı 2006 yılında yapılan araştırmada %12 idi. Özgeçmişinde eğitim bilgilerine daha fazla yer veren adayların sayısında da aynı şekilde artış gözlemleniyor. Bu kişilerin sahip oldukları oran 2006 yılındaki araştırmada %10 iken yeni araştırma sonuçlarına göre %19’a çıkmış bulunuyor.

İş deneyimi ise, adaylar açısında üçüncü sırada geliyor. Araştırma, özgeçmişinde önceki iş deneyimlerine daha fazla yer veren adayların oranının 2006 yılındaki araştırmadan bugüne %21’den %16’ya gerilediğini ortaya çıkarıyor. Onların ardından ise sırasıyla fotoğraf eklemenin olumlu katkı sağladığını düşünenler (%14), katıldığı program ve kurslara daha fazla yer verenler (%11), işyerinde sağlayacağı katma değere daha fazla değinenler (%5), özgeçmişinin tasarımına önem verenler (%4) ve referanslarına daha fazla yer ayıranlar (%4) geliyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.