Oyuncak bebekler Audi kullanabilir mi?

Audi yeni reklam filminde "oyuncakların cinsiyeti olmaz" diyor.

26.12.2016 - 14:32 | Arzu Nilay Kocasu

Oyuncak bebekler Audi kullanabilir mi?

Çocuklara toplumsal cinsiyet rollerinin belletilmesinde büyük rol oynayan oyuncaklar, kasten veya değil, toplumsallaşma sürecinde kadınlık ve erkeklik figürlerinin oluşturulması bağlamında önemli bir rol oynuyor şüphesiz. Oyuncak seçimi (en klişeleşmiş örneklerle; oğlanların silahlar ve arabalar, kızların ise ev aletleri ve bebeklerle oynamaları) elbette oyuncağı satın alanın hür iradesiyle şekillenen bir beğeniden öte sosyolojik bir mesele.

Oyuncakların bu meseledeki rolü ne kadar baskınsa, bunu değiştirmek isteyen markaların sesleri de bir o kadar yükseliyor -en azından zaman içinde bir o kadar yükseleceğini umuyoruz diyelim: Barbie ve GoldieBlox gibi bebek markaları bir süredir kız çocuklarına hayal ettikleri tüm geleceklere sahip olabileceklerini, dahası dünyayı kurtarabileceklerini söyleyerek onlara daha “gerçek” görünümlü yeni nesil oyuncaklar sunadursun, bir “erkek” markası olan Audi de meseleye dair görüşünü Noel arifesinde yayınladığı bir reklam filmiyle duyurdu.

Işıklar kapandıktan sonra canlanan tüm oyuncaklar arasından hayat bulan bir bebeğin, Külkedisi’nin balkabağından bozma arabasını andıran arabasının bozulmasıyla birlikte yeni bir araba arayışına çıkmasıyla başlayan reklam filmi; yanına yaklaşan bebek için önce yolcu kapısını açan Audi marka oyuncak arabanın bebek tarafından sürücü koltuğuna oturulmasıyla devam ediyor.

Noel’i biraz bahane ederek “oyuncakların cinsiyeti” olmaz diyen Audi İspanya’nın hedefi ne denli tutturacağı henüz pek belli olmayan reklam filmi Proximity Barselona imzası taşıyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Audi İspanya
  • Ajans: Proximity Barselona
  • Yapımevi: Post23
Kaynak: Infopresse

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.