Ford’un otonom araçlara dair edecek bir çift sözü var

CEO Mark Fields gerçek şoförsüz araç deneyimini yaşatmak adına dördüncü seviye otonom araçlar üretmek için çalıştıklarını belirtiyor.

14.02.2017 - 08:50 | Haluk Kasarcı

Otonom araçlara dair Ford'un bir çift sözü var

Birçok otomotiv devi otonom araçlar konusunda yatırım yapmaya devam ediyor. Ford da bu alanda çalışan markalardan biri. Ancak 2021 yılında tam anlamıyla otonom araçlarıyla yollarda yer almak isteyen Ford’un, CEO Mark Fields tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa, bu konuda ufak bir endişesi var.

Fields, yollardaki ilk otonom marka olmak için yarışan otomotiv ve teknoloji devlerinin bu yarışı gereğinden erken bitirmeye çalışmalarının yol açabileceği sorunlardan endişe ettiğini belirtiyor. Business Insider’a konuşan Fields “Otonom araç lafı sektörde son derece özgürce kullanılıyor. Aslına bakarsanız otonomluk dediğiniz meselenin beş ayrı seviyesi var. Birilerinin gerçekten hazır olmadan ‘otonom’ araçlarını piyasaya sürmesinden ve bu aracın sebep olacağı bir olaydan endişe ediyorum” diyor.

Otonom araçlara dair Ford'un bir çift sözü varBirçok otomobil markasının üçüncü seviye otonom araçlarla (bazı durumlarda kendi kendine yol alabilse de gerekli durumlarda insan kontrolüne ihtiyaç duyan araçlar) pazarda yer aldığını belirten Fields, endişelerinin Ford’u dördüncü seviye otonom araçlar için harekete geçirdiğini belirtiyor. Bu da otonom Ford’ların, herhangi bir insan müdahalesi gerektirmeyen ayrıca gaz-fren pedalları ya da direksiyonu olmayan araçlar olacağı anlamına geliyor. Fields şöyle devam ediyor:

“Tesla-otopilot tipindeki arabaların yer aldığı üçücüncü seviye otonom araç üretmek için çalışmamamızın ardındaki esas neden şu: ‘Şoföre nasıl zamanında ve güvenli bir şekilde aracı devredeceksiniz?’ sorusunun yanıtını vermek çok zor. Bu yüzden dördüncü seviyeye çıkabilmek oldukça önemli çünkü bunu yapabilirsek tüketicilere gerçekten güvenli, efektif ve kabul edilebilir bir deneyim sunabiliriz.”

Kaynak: Business Insider

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.