MediaCat

Otizmli çocuklar için oyun alanında önemli adım

Tohum Otizm Vakfı ve Moritoys’dan otizmli çocukların beceri gelişimini oyun yoluyla desteklemeyi hedefleyen proje.

Tohum Otizm Vakfı ve oyun üreticisi Moritoys, otizmli çocukların oyun yoluyla gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen “Otizmli Çocuklar Oyunda” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında halihazırda Moritoys portföyünde bulunan oyunlara otizmli bir çocukla nasıl oynanabileceklerini detaylandıran yönergeler eklendi.

Tohum Otizm Vakfı Eğitim Ar-Ge<br />
Direktörü Dr. Nursinem Şirin

Tohum Otizm Vakfı Eğitim Ar-Ge
Direktörü Dr. Nursinem Şirin

Tohum Otizm Vakfı Eğitim Ar-Ge Direktörü Dr. Nursinem Şirin projedeki yaklaşımlarını, “Oyunun otizmli çocukların beceri gelişiminde önemli bir yeri var fakat oyuncaklarla anlamlı oyunlar kurmak ve sürdürmek onlar için zorlayıcı olabiliyor. Bu projede geliştirmiş olduğumuz yönergeler, çocukların gelişim sürecindeki sınırlı yanlarına odaklanarak onlara rehberlik edecek. Ayrıca bireysel farklılıklarına da hizmet edebilmek adına yönergeler farklı gelişim seviyelerini kapsayacak şekilde geliştirildi” sözleriyle anlattı.

Moritoys Kurucusu<br />
Aslı Sepil

Moritoys Kurucusu
Aslı Sepil

Moritoys Kurucusu Aslı Sepil ise oyunlarını farklı ihtiyaç gruplarına ulaştırmanın ilk günden beri misyonları arasında yer aldığını söyleyerek şu eklemelerde bulundu: “Bu işbirliği sayesinde farklı gelişim gösteren çocukların da büyüme yolculuklarına eşlik edeceğimiz için çok heyecanlıyız. Bizi heyecanlandıran bir diğer nokta ise bu proje ile tüm çocukları kategorize etmeden, gelişim durumu gözetmeksizin aynı içeriklerde birleştirmek. Tüm çocukları aynı içerikte birleştirmeyi otizmli bireylerin farklı gruplarla sosyal etkileşimlerini artırmaya yönelik önemli bir adım olarak görüyoruz.”

Projede yer alan oyunların tasarımlarının tamamı, MediaCat’in geleceği şekillendiren meslek gruplarındaki kadınların temsilini artırmak adına öncülük ettiği SheMakes programının ikinci dönem katılımcılarından Moritoys Kreatif Direktörü ve Baş Tasarımcısı Hazal Kırıkçı’nın imzasını taşıyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.