Otizm farkındalığının rengi bu yıl kırmızı

Tohum Otizm Vakfı, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü için “Otizme Kırmızı Işık Yak” kampanyasını başlattı.

31.03.2022 - 11:19 | MediaCat

Otizm farkındalığının rengi bu yıl kırmızı

2009’dan bu yana “Mavi Işık Yak” kampanyasının Türkiye elçisi olan Tohum Otizm Vakfı, bu yıl 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde “Otizme Kırmızı Işık Yak” diyecek. Otizm farkındalığını kabullenişe çevirme gayretindeki vakfın çağrısıyla Türkiye’deki ikonik yapılar kırmızı ışıkla aydınlatılacak, insanlar kırmızı giyecek ve sosyal medya hesapları üzerinden #otizmekırmızıışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar verilecek.

Kırmızıyı seçerek evde, okulda, işyerinde ve toplumsal yaşamda otizmli bireylerin söz hakkı almaları ve yaşamlarına ilişkin tercihlerini ifade etmeleri gerekliliğine dikkat çeken Tohum Otizm Vakfı’na destek vermek için akşam saatlerinde Osmangazi Köprüsü başta olmak üzere, Üç Güzeller Peri Bacaları ve İzmit Saat Kulesi gibi birçok yapı kırmızı ışıkla aydınlanacak. Özel sektör binaları da kırmızı ışık ile aydınlanarak otizmlilere “yanınızdayız” diyecek.

Kampanya için destek çağrısı yapan Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Özgül Gürel, “Tohum Otizm Vakfı olarak 2009 yılından bu yana ‘Mavi Işık Yak’ kampanyasını yürüttük. Bu kampanyanın amacı otizmin varlığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmaktı. Harekete destek veren herkese ne kadar teşekkür etsek az. Otizm kelimesinin bir gün de olsa toplumun çok çeşitli kesimlerince duyulmasını sağladı. Ancak farkındalık Nisan ayı ile sınırlı kalıyor. Otizmliler nitelikli eğitim ortamlarına erişmekte zorluk yaşıyor, iş yerlerinde kabul görmüyor, sosyal hayatın dolayısıyla yaşamın bir parçası olmak noktasında büyük sorun alanları ile mücadele etmek durumunda kalıyorlar. Otizmi kabul etmenin bir diğer yolu otizmli bireyleri dinlemek ve onlardan öğrenmektir. Kırmızıyı seçerek evde, okulda, işyerinde ve toplumsal yaşamda otizmli bireylerin söz hakkı almasını ve yaşamlarına ilişkin tercihlerini ifade etmelerini de destekliyoruz. Otizmli insanlar, diğerlerinden farklı olabilirler ancak herkesle aynı haklara ve özgürlüklere sahipler. Tüm bu nedenlerle rotamızı otizm farkındalık rengi olan maviden, kabullenmenin dikkat çekici rengi olan kırmızıya çevirdik. Bu Nisan ayında Tohum Otizm Vakfı olarak farkındalığın yeterli olmadığını, otizmi ve otizmli bireyleri gerçek anlamda kabul etmemiz gerektiğini temsil eden kırmızı rengi seçiyoruz. Ve şimdi bizi okuyanları, dinleyenleri, izleyenleri kırmızı bir obje ya da kırmızı renkte giyinerek bir fotoğraf çekilmeye, ardından sosyal medya hesaplarında #otizmekırmızıışıkyak etiketi ile paylaşmaya davet ediyoruz” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.