MediaCat

Oscar kazanmanın gizli (?) formülü

Oscar Mayer’den Akademi Ödülleri’ndeki cinsiyet eşitsizliğine dikkat çeken kampanya.

Oscar kazanmanın gizli (?) formülü

The Kraft Heinz Company’nin işlenmiş et markası Oscar Mayer, Akademi Ödülleri’ndeki örtük cinsiyet eşitsizliğine yeni kampanyasıyla dikkat çekti.

Marka, dün 94. Akademi Ödülleri’ne ev sahipliği yapan Hollywood’daki Dolby Theatre çevresinde konumlandırdığı ilanları, ikonikleşen Wienermobile’ları ve sosyal medya paylaşımları aracılığıyla, organizasyonda kadınların ödül alma şansının erkeklere göre daha düşük oluşuna istatistiki bir veriye dayanan şu mesajla vurgu yaptı: “Eğer bir sosisiniz varsa, En İyi Yönetmen ödülünü eve götürme olasılığınız yüzde 46 daha fazla.”

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Oscar Mayer (@oscarmayer)’in paylaştığı bir gönderi

Kampanya genel olarak olumlu tepkiler alsa da bazı yorumcular tarafından erkek cinsel organına gereksiz vurgu yaptığı gerekçesiyle eleştirildi. Oscar Mayer, kampanya kapsamında yeni bir taahhütte de bulundu. Buna göre marka, yeni dönemde kendi reklamlarında görev alacak yönetmen kadrosunun yarısının kadınlardan oluştuğuna emin olacak.

Akademi Ödülleri’nin 100 yıla yakın tarihi boyunca En İyi Yönetmen ödülüne toplam yedi kadın yönetmen aday gösterilirken, yalnızca ikisi Oscar heykelciğini evine götürebildi. Geçtiğimiz yılki tören, “Nomadland” için Chloé Zhao ve “Promising Young Woman” için Emerald Fennell’in adaylıklarıyla En İyi Yönetmen dalında bir yılda iki kadın adaya yer vermesiyle tarihe geçmiş; ödülü kucaklayan Zhao, kategoride Oscar alan ilk Asya kökenli kadın olmuştu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.