MediaCat

Orta sınıf, tüketimde liderliğe oynuyor

Geoff Wicken ve Funda Kadıoğlu orta sınıf tüketicinin yükselişini anlattı.

Orta sınıf, tüketimde liderliğe oynuyor

Marketing Day, TGI International Kantar Media Başkanı Geoff Wicken ve TGI Türkiye Müdürü Funda Kadıoğlu’nun ‘yükselen tüketiciler’ olarak tanımladıkları orta sınıf profilini anlatan sunumlarıyla devam etti. İki bölümden oluşan sunumda hem orta sınıfın bir tüketim gücü olarak ortaya çıkışı hem de dijitalin tüketici davranışlarına etkisi analiz edildi.

“Bugün, markalar, pazarlamacılar ve ajanslar için çok önemli iki konuda konuşacağız” sözleriyle sunuma başlayan George Wicken, ilk olarak orta sınıfın tüketici olarak yükselişinden bahsetti. “Yılda toplam 7 trilyon dolar harcayan 2 milyar tüketiciden bahsediyoruz. Bu rakamın önümüzdeki 10 yılda 20 trilyon dolara çıkması bekleniyor” diyen Wicken, bu tüketicilerin ülkelere göre ortalama profillerini anlattı.

Orta sınıf Türk tüketicisi değişti

TGI’ın çeşitli ülkelerdeki orta sınıf profilini baz alarak sunduğu orta sınıf profilinin Türkiye bölümünü Funda Kadıoğlu analiz etti.

Türkiye’de orta sınıf incelendiğinde dikkat çeken üç özellik öne çıkıyor. Değişim, özgüven artışı ve yer değiştirmeler.

Değişim: Değerlerdeki değişim, hayatı algılamadaki değişim ve sadakatte azalma eğilimleri orta sınıfta öne çıkanlardan.

Özgüven artışı: pozitif düşünce, hayatı algılamadaki değişim, esneklik artışı ve iyimserlik de orta sınıfın yaşadığı belirgin değişimlerden.

Yer değiştirmeler: Evin sokak, ailenin arkadaşlar, yüz yüze iletişimin dijital ile yer değiştirmesi.

Bu değişimin 10-15 yıllık bir hikaye olduğunu söyleyen Kadıoğlu, özellikle 2001 ekonomik kriziyle başlayan ve hem Türkiye hem de dünyadaki gelişmelerde şekillenen bir değişim yaşandığını vurguladı.

Funda Kadıoğlu: Orta sınıf, tüketimde liderliğe oynuyor

Türkiye’deki alışveriş alışkanlıkları incelendiğinde ise borçlanmada bir artışın söz konusu olduğunu söyleyen Kadıoğlu, “Geleneksel alışveriş mekanları modern olanlarla yer değiştirdi. Kredi kartı kullanımı arttı ama daha da önemlisi mağaza kartlarının kullanım oranı kredi kartlarının iki katı oranında arttı. Artık tüketici alışveriş yaparken her kuruşun hesabını yapmıyor. Hatta sırf kendini ödüllendirmek için alışveriş yapanların sayısında artış olduğunu görüyoruz” sözleriyle günümüz orta sınıf Türk tüketicisinin davranış şekillerini özetledi ve ekledi: “İnsanlar kaliteyi önemsiyor ama temelde önemsedikleri şey daha fazla tüketebilmek.”

Geoff Wicken, markaların orta sınıf tüketici hakkında şunları bilmesi gerektiğini söyledi: “Marka sahipleri artık şunu çok iyi anlamalı: suçluluk duygusu azalıyor. İnsanlarda, ‘gerekmese de alabilirsin, lüks ürün almak kabahat değildir’ duygusu yayılıyor. İş ve hayat dengesi de varsa tüketim artıyor ve bu tüketim mutlulukla özdeşleşiyor.”

Dijital tüketici davranışlarını nasıl etkiledi?

Geoff Wicken, dijitalin tüketici davranışlarına etkisini İngiltere, Brezilya, Hindistan ve Türkiye üzerinde yaptıkları araştırma ile değerlendirdi. Hem gençlerin hem de orta yaşın dijitali son derece aktif kullandığından bahseden Wicken, “Dijital farkındalığa yönelik ciddi bir seviye artışı var. Erken benimseyiciler gençler ama orta yaş da yoğun kullanıyor. Reklamcılar ve içerik sahipleri şu soruyu sormalılar: Gelecekte bizi bekleyen kitleye yönelik neler geliştirmeliyiz?”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.