Organize perakende cirosu yüzde 7 arttı

Organize perakendenin Haziran 2008 cirosu, hem bir önceki aya göre, hem de 2007 yılının Haziran...

21.07.2008 - 15:18 | MediaCat

Organize perakendenin Haziran 2008 cirosu, hem bir önceki aya göre, hem de 2007 yılının Haziran ayına göre kaydadeğer, ancak ılımlı bir büyüme kaydetti.

Sektör cirosu, bir önceki ay olan Mayıs ayına göre yüzde 2’lik net artış gösterirken, bir önceki yılın aynı dönemi olan Haziran 2007’ye göre net yüzde 7 artmıştır. Sektör, Ocak 2008’den bu yana sürdürdüğü yüzde 10 düzeyindeki büyüme trendini korumuştur. Olumsuz beklenti ve tahminlerle geçen 2008’in ilk yarısına bir bütün olarak bakıldığında, organize perakende cirosunun net yüzde 11,3 arttığı görülmektedir.

Aylık ciro değişimine bakıldığında ise, sektör cirosu, bir önceki ay olan Mayıs ayına göre yüzde 2 arttı. Sektör, 2007 yılının Mayıs ayından Haziran ayına yüzde 7,3’lük bir artış yakalamıştı. Bu durum, aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi, Haziran ayında mevsimsel olarak yakalanan artışın bu yıl daha ılımlı olduğunu ortaya koyuyor.

Haziran ayında yaşanan artış hızlarının, Mayıs ayına göre düşük olmasında tüketici güven değişmesinin etkili olduğu görülüyor. Hatırlanacağı gibi, tüketici güveni Mayıs ayında yüzde 16’lık bir sıçrama yaşamıştı. Bu da tüketim ve organize perakende ciroları üzerinde oldukça olumlu etkide bulundu. Tüketici güveninin yükselişi Haziran’da da sürdü, ancak artışlar yüzde 3’le sınırlı kaldı. Bu durum, ciro artışlarının geçen ayın altında kalmasını açıklıyor.

Gıda ve gıda dışı ciroları

Organize perakendenin alt kırılımları olan organize gıda ve gıda-dışı perakendesi rakamların baktığımızda, Haziran ayında gıda-dışının yine yüksek bir ciro performansı gösterdiğini görüyoruz.

Gıda-dışı perakendesi, bir önceki aya göre cirosunu yüzde 8 arttırırken, gıda perakendesinde yüzde 1’lik bir azalma oldu.

Bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında da, gıda-dışı perakendesinin üstünlüğü göze çarpıyor. Gıda-dışı, 2007 Haziran ayına göre cirolarını yüzde 14 arttırırken, gıda perakendesinin ciro artışı yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Yatırımlar sürüyor

Yeni Hizmet Alanları

Organize perakende yatırımlarının önemli bir göstergesi olan aylık toplam metrekare rakamı, bir önceki aya göre yüzde 2 artış gösterdi.

Toplam metrekare, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 büyüme gösterdi. Bu 12 aylık büyüme rakamı, sektörün yatırım ivmesini koruduğunu gösteriyor.
Haziran ayından geriye doğru bakıldığında, son 24 ayda sektörün toplam metrekaresinin yüzde 47’ye varan oranda arttığı görülüyor.

Endeks kapsamındaki mağazaların metrekare toplamı, Haziran 2006’da 1,54 milyon m² iken, Haziran 2008’de 2,26 milyon m²’ye çıktı. Yani tam iki yıllık bir süreçte organize perakendenin hizmet alanı yaklaşık bir buçuk katına çıktığı görülüyor.

Gıda ve gıda-dışı metrekaresi

Metrekare artışlarının gıda ve gıda-dışı alt kırılımlarını incelediğimizde, gıda-dışının gıdaya göre yüksek olan yatırım hızı sergilemeye devam ettiğini görüyoruz.

Bir önceki ay olan Mayıs’la karşılaştırdığımızda ise, her iki alt kesimin de yüzde 2’lik bir alan genişlemesi yaşadığı görülüyor.

2008’in ilk yarısındaki metrekare artışlarında da, gıda-dışının üstünlüğü göze çarpıyor. Gıda-dışının son 6 ayda kaydettiği metrekare artışı yüzde 11 olurken, gıdanın metrekare artışı yüzde 9 olarak gerçekleşti.

Son 12 ayda ise, gıda dışı perakendeciliği toplam hizmet alanını yüzde 38 arttırırken, gıda perakendesi yüzde 18’lik bir artış kaydetti.

Son 24 ayda ise, gıda dışı perakendeciliği toplam hizmet alanını yüzde 58 arttırarak 604 bin m²’den 979 bin m²’ye çıkardı. Gıda perakendesi ise, hizmet alanının yüzde 38 arttırarak 934 bin m²’den 1,28 milyon m²’ye çıkardı.

Organize perakende sektörü, kayıtlı istihdam yaratmaya devam ediyor

Organize perakendenin toplam istihdamı, bir önceki aya göre yüzde 3 artarak çok önemli bir aylık artışa imza attı.

Toplam istihdamın 12 aylık artışı yüzde 21 oldu. Yıl başından bu yana yüzde 20-25 bandında seyreden yıllık istihdam artışları, 2008 yılında da yüzde 25’e yakın bir istihdam artış hedefinin gerçekleşeceğini gösteriyor.

Toplam istihdam artışının, 24 aylık artışı ise yüzde 48 oldu. Diğer bir deyişle organize perakende, toplam istihdamını 24 ayda 1,5 kata yakın arttırdı.

Ocak 2006’dan bu yana geçen 30 aylık dönemde ise, organize perakendenin toplam istihdamı yüzde 63 arttı.

Gıda ve gıda-dışı çalışan sayıları

Gıda ve gıda-dışı perakendeciliğin Haziran ayı istihdam artışlarına baktığımızda ise, gıda perakendesini öne çıktığını görüyoruz.

Gıda perakendesi, Haziran ayında toplam istihdamını tam yüzde 4 arttırarak çok önemli bir artışa imza atarken; gıda dışı perakendesinde istihdam artışı yüzde 2 oldu.
Son 12 aylık istihdam gerçekleşmelerinde ise, gıda dışı hala önde gidiyor. Gıda perakendesinin son 12 aylık istihdam artışı yüzde 13 olurken, gıda-dışının istihdam artışı bunun üzerinde, yüzde 22 olarak öne çıkıyor.

Gıda dışının son aylardaki performansına bakıldığında, çalışan sayısı artışlarının, metrekare artışlarından daha geride olduğu görülüyor. Bu durum, gıda-dışı ağırlıklı olmak üzere, sektörün giderek daha verimli bir operasyon sürecine geçmeye başladığının ipuçlarını veriyor.

Organize perakende sektörü, kayıtlı yapısını taviz vermeksizin korumaktadır

Organize perakendenin kayıtlı yapısından ötürü cirolara paralel hareket eden fiş sayıları, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1 arttı.

Ciro rakamının yüzde 2 arttığı düşünülürse, tüketicilerin ortalama alışveriş sepetinde Mayıs’a göre düşük oranda bir genişleme yaşandığı görülüyor.

Öte yandan, fiş sayısın bir önceki yılın aynı ayıyla kıyasladığımızda, yüzde 16’lik bir artış olduğunu görüyoruz. Yüzde 7 olan ciro artışının üstünde artan fiş sayısı, alışveriş sepetinin geçen yıla oranla daraldığını gösteriyor.

Diğer bir deyişle güven düzeyi hala düşük olan tüketici, daha sık ama daha küçük parçalar halinde harcama yapıyor.

Gıda ve gıda dışı perakendesinin fiş değişimleri incelendiğinde, gıda-dışının geçen aya göre yüzde 10’luk bir fiş artışı yaşadığını, gıdanın yüzde 2’lik bir fiş azalması yaşadığını görüyoruz. Hatırlanacağı üzere, gıda-dışı perakendede aylık ciro rakamı yüzde 8 artmış, gıdada ise yüzde 2 düşmüştü. Her iki kesimde de fiş sayılarının ciro rakamlarına paralel hareket ettiğini ve sepetlerde önemli bir değişme olmadığını görüyoruz.

Haziran ayında organize gıda perakendesi 43,9 milyon, gıda-dışı perakendesinin ise 10,9 milyon fiş verdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.