MediaCat

Mondelez International’dan palm yağı açıklaması

Mondelēz International’dan Greenpeace kampanyasına dair açıklama geldi.

Mondelez International’dan palm yağı açıklaması

Palm yağı tedariği nedeniyle Endonezya’daki yağmur ormanlarında yol açtıkları tahribatı 2020 yılına kadar sonlandırmayı planlayan Nestlé, Unilever ve Mondelēz gibi markaların gerekli adımları yeterince atmadıkları gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde Mother imzalı animasyon filmi yayınlayan ve bu filmi İngiltere’de yasakla karşılaşan Greenpeace, konuyu bu kez farklı bir hamleyle gündeme taşıdı ve Mondelēz markalarından Oreo’ya alternatif bir aroma hazırladı: ormansızlaştırmalı Oreo.

Fast Company’de yer alan habere göre, Oreo’ya ormansızlaştırma aroması katarak farklı bir lezzet yakalayan Greenpeace, Mondelēz’in Illinois Deerfield’daki genel merkezinin önüne de dev bir Oreo replikası yerleştirdi. Yaklaşık 1,5 metre çapındaki Oreo bisküvisinin ortasında ormanları tahrip eden bir buldozer ve kaçışan hayvanlar görülürken, onu taşıyan aracın üzerindeyse “Oreo’ya kirli palm yağını bırakmasını söyleyin” yazısı yer alıyor.

Mondelēz International’ın konuya dair tarafımıza ulaşan açıklaması şöyle:

Mondelēz International, palmiye yağı tedariği nedeniyle ormanların yok olmaması gerektiği fikrini benimser. Bunu desteklemek için palmiye yağının tamamıyla izlenebilir olmasına özen gösterir. Bu yönde attığımız önemli adımlar; yasal alanlarda üretilen palmiye yağını satınalma, ormanların yok olmamasına özen gösterme, insan haklarına, çalışma özgürlüğüne saygı ve çocuk işçi çalıştırılmamasını kapsar.

Mondelēz International, standartları karşılayan tedarikçileri önceliklendirirken, karşılamayanlarla işbirliğini sonlandırmaktadır. Bu kapsamda standartları karşılamayan 12 tedarikçi, tedarik zincirinden çıkarılmıştır. Tüm operasyonlarında tedarikçilerini ve üçüncü tarafları kendilerini geliştirmeye ve Mondelēz International’a temin ettikleri palmiye yağının yüzde 100 sürdürülebilir ve izlenebilir olması için çalışmaya teşvik eder. 2017 yılı sonunda temin edilen palmiye yağının  yüzde 96’sı izlenebilir durumdadır. Yüzde 99’u politikaları Mondelēz International ile uyumlu tedarikçilerden temin edilmiştir.

Mondelēz International her ne kadar dünya çapında sadece yüzde 0,5 palmiye yağı tüketimi yapıyor olsa da global ölçekte bu alanda dönüşümün gerçekleşmesinde emek sarf eden önemli bir oyuncudur. Palmiye yağı tedariğinin gelişiminde çalışan global organizasyonlarla işbirliği yapmaktan gurur duymaktadır. Bu alandaki çalışmalarımız, sürdürülebilir palmiye yağı üretiminde başarılı olmak için ilgili tüm aktörlerle işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu bize göstermiştir. Üreticilerden tedarikçilere, satınalmacılara ve yerel / ulusal sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere herkes uyum içinde bu ortak amaca ulaşmak için çalışmaya özen göstermelidir.

Mondelēz International olarak palmiye yağının sürdürülebilirliği yönünde çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.