OPET’ten DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’nde “YEŞİL ZİNCİR” çağrısı

OPET, devam eden "Yeşil Yol" projesini karayolları üzerinde "Yeşil Zincir" e dönüştürmeyi hedefliyor...

06.06.2008 - 14:46 | MediaCat

OPET, devam eden “Yeşil Yol” projesini karayolları üzerinde “Yeşil Zincir” e dönüştürmeyi hedefliyor. Karayolları üzerinde yer alan akaryakıt istasyonları, market, otel gibi yerleşik tüm birimlere işbirliği çağrısında bulunan OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, kuruluşların karayolları üzerinde dikeceği ağaçlar sayesinde tüm Türkiye karayolllarında “ Yeşil Zincir ” yaratmanın mümkün olacağını belirtti.

OPET’in 2004 yılından bu yana “Yeşil Yol projesi ile tüm OPET istasyonlarının giriş ve çıkışlarını ağaçlandırdığını söyleyen Nurten Öztürk, karayolları üzerinde kurulu bulunan tüm kuruluşlara bu yönde çağrı yaptı.

5 Haziran Dünya Çevre günü nedeniyle, OPET istasyonlarında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Yeşilin öneminin anlatıldığı etkinliklerde, Yaklaşık 200 ilköğretim öğrencisine evlerinde yetiştirmek üzere çiçek ve yeşilin önemini anlatan hikaye kitapları hediye edildi. OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk; küresel ısınma ve dünyamıza verdiği zararlara dikkat çekti, öğrencileri ağaç dikmeye özendirici mesajlar verdi. Öğrencilere ve akaryakıt istasyonlarında bulunanlara yüzlerce saksı çiçeği dağıtıldı.

OPET Yönetim Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, dünyamızın çölleşmesi ve insanlığın gelecekte kuraklaşan ortamlarda yaşama tehlikesine dikkat çekmek amacıyla, “Yeşil Yol Projesi”ni başlattıklarını ve hedeflerinin bu projeyi ülkenin tümünü kucaklayan toplu bir hareket haline getirmek olduğunu belirtti.

Çin’de olduğu gibi; 11 yaşını bitiren her bireye yılda 3 ağaç dikme zorunluluğu getiren yasanın Türkiye’de de bir an önce çıkması gerektiğine dikkat çeken Öztürk, böylece yerküredeki ormanların yüzölçümlerinin artmasına katkıda bulunulabileceğini söyledi.

Özellikle toplumsal çevre bilincinin geliştirilmesinin bir görev olduğuna dikkat çeken Nurten Öztürk, OPET olarak 2004 yılından bu yana birçok ilde gerçekleştirdikleri geniş kapsamlı ağaçlandırma çalışmalarıyla, ülkemizin yeşil bir çehreye bürünmesi yolunda büyük mesafe kat ettiklerini ifade etti.

“Dikmek yeterli değil, bakmak ve korumak da gerekir” görüşüyle, karayolları üzerinde bulunan istasyonlar ve çevrelerinde yapılan ağaçlandırma çalışmaları için damlama sistemi de kurduklarını hatırlatan Nurten Öztürk, OPET bayilerinin bu konuda duyarlı olmalarının ise şirketin en büyük şansı olduğunu vurguladı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün, şirketlere çevrenin önemini ve özellikle küresel ısınmanın etkilerini azaltmaya yönelik sosyal sorumluluk çalışmalarını hatırlattığını ve ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşıdığını belirten Öztürk, OPET’in bu konudaki özverili çalışmalarına devam edeceğini vurguladı.

“Yeşili kaybeden, yaşamı kaybeder”


OPET’in “Yeşili kaybeden, yaşamı kaybeder” sloganıyla hayata geçirdiği “Yeşil Yol Projesi”, 2004 yılından bu yana ülkemizdeki yeşil alanların yaygınlaşmasına önemli katkıda bulunuyor. İlk olarak OPET akaryakıt istasyonları ve çevresindeki 1,5 kilometrelik alanın ağaçlandırılmasıyla başlayan proje çerçevesinde, 428 istasyonda 358.000 adet bitki dikimi yapıldı. Ağacın ve yeşil dokunun canlı yaşamındaki önemini anlatmaya yönelik eğitim etkinlikleri düzenlendi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.