MediaCat

Opet ve Tüpraş’a rekabet soruşturması

Rekabet Kurulu, Opet ve Tüpraş hakkında soruşturma açtı.

Opet ve Tüpraş’a rekabet soruşturması

Rekabet Kurulu, akaryakıt sektöründe başlattığı önaraştırma kapsamında Tüpraş ve Opet Petrolcülük hakkında Rekabetin Korunması Kanunu’nun ihlal edilip edilmediğinin belirlenmesi için soruşturma açtığını açıkladı.

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamada, akaryakıt sektöründeki fiyat seviyeleri ve hareketlerine yönelik izleme çalışmaları sırasında yapılan tespitler üzerine yürütülen önaraştırma çerçevesinde Tüpraş’ın bazı uygulamalarının ve Tüpraş ile ithalat yapan dağıtım şirketleri tarafından gerçekleştirilen çeşitli eylemlerin incelenmesi sonucunda, akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren Tüpraş ve Opet Petrolcülük hakkında soruşturma açılmasına karar verildiğini bildirdi.

Rekabet Kurulu, söz konusu soruşturmayı Rekabet Kanunu’nun rekabeti sınırlayıcı anlaşma, uyumlu eylem ile hakim durumun kötüye kullanılması ile ilgili maddelerin ihlal edilip edilmesinin tespiti amacıyla açtı.

Açıklamada, Tüpraş bakımından, başta aşırı fiyatlama, mal vermeyi reddetme ve bir ürünü diğer bir ürünle birlikte satın alma şartına bağlama gibi çeşitli dışlayıcı ve sömürücü davranışlar yoluyla hâkim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığının; Tüpraş ve Opet bakımından ise ilgili pazarlardaki konumları ve kontrol yapıları da dikkate alındığında pazar paylaşımı ve diğer yollarla kanunu ihlal edip etmediklerinin tespitinin amaçlandığı ifade edildi.

Tüpraş’tan dün akşam KAP’a yapılan açıklamada, söz konusu soruşturma kararı kapsamında Rekabet Kurulu’nun şirketten savunma istediği ifade edildi.

Açılan soruşturmalar şirketlerin ceza alacakları anlamına gelmiyor.

(Kaynak: Ntvmsnbc)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.