MediaCat

Online yemek siparişi sektöründe değişenler ve beklentiler

5’inci yılını kutlayan GetirYemek, online yemek siparişi sektörünün Türkiye ve dünyadaki büyüme oranlarını ve gelecek hedeflerini bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında paylaştı.

Online yemek siparişi sektöründe 5’inci yılını kutlayan GetirYemek, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında sektörün Türkiye ve dünyadaki büyüme oranlarını ve gelecek hedeflerini açıkladı.

GetirYemek tarafından paylaşılan verilere göre küresel online yemek siparişi sektörü 2023’te yaklaşık 500 milyar dolar büyüklüğe ulaşmış durumda. Türkiye’de ise pazarın büyüklüğünün 2024 yılı içerisinde 150 milyar TL’yi geçmesi bekleniyor. Dünya ortalamasında online yemek siparişi veren kişi oranı yüzde 27 seviyelerindeyken genç nüfusun yoğun olduğu Türkiye’de online alışveriş yapanların içinde yemek siparişi verenlerin oranının 2024’te yüzde 40’ı geçmesi olası.

Sektörün Türkiye’deki durumunu değerlendiren GetirYemek CEO’su Yasemin Şişik Çelikboy, “Tek oyunculu sektörü dönüştürerek rekabeti getirdik ve bizi takiben diğer oyuncuların katılmasıyla pazarımız büyüdü. Türkiye’de yılda yaklaşık 23 milyon kişi online yemek siparişi veriyor. GetirYemek olarak biz 15 milyon kullanıcıya dokunduk ve hem kullanıcılarımızın hem de üye restoranlarımızın mutluluğunu odağımıza alarak 10 kattan fazla büyüdük” dedi.

GetirYemek’in gelecek hedeflerini de paylaşan Çelikboy, “Aktif kullanıcı sayımızı her yıl yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz. Güçlü rekabetin olduğu bir ortamda, sürdürülebilir iş modelimizi ileri taşıyacağız. GetirYemek olarak beş yılda sektöre getirdiğimiz yeniliklerle pazarda sağlam bir konuma ulaştık ve önümüzdeki dönemde büyüyen pazarda güçlenmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Değişen yeme-içme tercihleri

Türkiye genelindeki 60 binden fazla üye restoranıyla kullanıcılarını 30’dan fazla farklı mutfak kategorisinden lezzetlerle buluşturan GetirYemek, yeme – içme tercihlerindeki tablonun yıllar içindeki değişimini de verilerle ortaya koydu.  GetirYemek’in beş yılda topladığı verilere göre;

  • Mutfak kategorilerinde ilk sırada tavuklu ürünler yer alırken, onu sırasıyla dürüm, kahve ve içecek, döner ve burger izliyor.
  • Geçtiğimiz yıllarda en çok sipariş edilen yemek olan lahmacun, geçen sene yerini tavuk döner dürüme bıraktı.
  • İş yerlerinden verilen siparişlerde en fazla tavuklu ürünler tercih edilirken, onu kahve ve içecekler takip ediyor.
  • Siparişlerin yaklaşık yarısı 18.00’den sonra verilirken, son yıllarda öğleden sonra sipariş verme oranı artıyor. Hafta sonu ortalama sipariş miktarı ise hafta içine göre yüzde 50’den daha fazla.
  • Saatlik kırılıma göre, gün içinde siparişlerde tavuk ilk sıradayken, 00.00’dan 06.00’a kadarki zaman diliminde dürüm ilk sırada yer alıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.