Onların tek bir canı var

Uluslararası Af Örgütü'nden elektrikli araç meselesine farklı bir bakış.

26.11.2019 - 13:48 | Sencer Uçar

Onların tek bir canı var

Çevre dostu olmaları nedeniyle elektrikli araçlar günümüzde bir hayli revaçta. Tıpkı akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, elektrikli araçların bataryalarında da kobalt madeni kullanılıyor.

Batarya üretimi için kritik öneme sahip kobalt madeninin önemli bir kısmı Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki madenlerden çıkarılıyor. Ülkedeki kobalt madenlerinde işçilerin çalışma koşulları hiç de iyi değil. Üstelik, kobalt madenlerinde binlerce çocuk işçi de çalışıyor. UNICEF’in hesaplamalarına göre, kobalt madenlerinde çalışan çocuk işçilerin sayısının 40 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Uluslararası Af Örgütü ise yeni kampanyasında bazı otomobil üreticilerinin kobalt madenciliğinde etik standartları hâlâ karşılamıyor oluşuna dikkat çekiyor. Havas Prag imzalı ilanlarda çevre dostu elektrikli araçların yeniden şarj edilebilmesinin kolay olduğu ancak kobalt çıkarmak için çalışan 150 bin maden işçisinin tek bir canının olduğu belirtilerek, satınalma kararında söz konusu etik standartların karşılanıp karşılanmadığının göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulanıyor.

KÜNYE

  • Reklamveren: Uluslararası Af Örgütü
  • Reklam Ajansı: Havas Prag
Kaynak: Ads of the World, Electricslaves.org

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.