MediaCat

Okula hazırlık alışverişi bilançosu

MasterCard tarafından gerçekleştirilen Okul Dönemi araştırmasına göre, veliler 2011-2012 yılı okul dönemi hazırlıklarında, ilköğretim okuluna giden çocukları için ortalama 268 TL, liseye giden çocukları için ise ortalama 294 TL harcama yaptı.

Okula hazırlık alışverişi bilançosu

MasterCard tarafından gerçekleştirilen Okul Dönemi araştırmasına göre, veliler 2011-2012 yılı okul dönemi hazırlıklarında, ilköğretim okuluna giden çocukları için ortalama 268 TL, liseye giden çocukları için ise ortalama 294 TL harcama yaptı.

Araştırma sonuçlarına göre okul dönemi alışverişlerinde velilerin yüzde 40’ı kredi kartlarını kullanmayı tercih ederken, harcama kalemlerinde en büyük payı kırtasiye / kitap ve kıyafet alıyor.

İlköğretim çağında çocuğu olan velilerin büyük çoğunluğu, lise çağında çocuğu olan velilerin ise yarıya yakını çocuklarına okul dışında ek eğitim aldırmıyor. Velilerin büyük çoğunluğu çocuklarının okul dışı eğitim etkinliklerine katılmadıklarını belirtiyor.

Araştırmaya göre, çocuklar günde 2.4 – 2.9 saatlerini bilgisayar, 2.3 saatlerini de televizyon başında geçiriyor.

MasterCard tarafından Eylül ayında Yöntem Araştırma Danışmanlık’a, Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan “MasterIndex Okul Dönemi” araştırması, “okula hazırlık dönemi harcama eğilimleri” ile “öğrenci ve velilerin davranışları” konusunda bilgi verdi. Araştırma sonuçlarına göre veliler, ilköğretim okuluna giden çocukların okul dönemi alışverişi için ortalama 268 TL harcama yapıyor. Bu rakam yüksek gelir grubunda 417 TL’ye kadar çıkarken düşük gelir grubunda 184 TL’ye düşüyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönem gerçekleştirilen MasterIndex Okul Dönemi araştırmasında veliler ilköğretim okuluna giden çocukların okul hazırlıkları için ortalama 298 TL harcadıklarını ifade etmişlerdi.

Lise Çağındaki Çocukların Okul Dönemi Harcaması Ortalama 294 TL

MasterIndex Okul Dönemi araştırmasına göre, geçtiğimiz yıl 340 TL olan lise dönemi çocukların okula hazırlık harcaması bu sene ortalama 294 TL’ye düşmüş durumda. Rakam yüksek gelir grubunda ortalama 474 TL’ye ulaşıyor. Düşük gelir grubunda ise 224 TL’ye iniyor.

Marmara Bölgesi’nde yaşayan veliler ilköğretim çağındaki çocuklarının okul dönemi hazırlıkları için ortalama 308 TL’lik harcama ile diğer bölgelerde yaşayan velililerin önüne geçiyor. Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan veliler ise 527 TL’lik harcama ile lise dönemi harcamalarında ön plana çıkıyor.

Okul Dönemi Alışverişleri Okulun Önerdiği Marketlerden veya Mahalleden

Araştırmaya göre, okul dönemi alışverişleri ağırlıklı olarak okulun önerdiği marketlerden (yüzde 31) ve mahalle mağazalarından (yüzde 26) yapılıyor. Velilerin yüzde 16’sı alışveriş merkezlerini, yüzde 12’si semt pazarlarını tercih ediyor.

En Büyük Harcama Kalemi Kitap / Kırtasiye, Ödemelerin Yüzde 40’ı Kredi Kartıyla

Veliler okul döneminde en büyük harcama kalemlerinin kırtasiye / kitap (yüzde 48) ve kıyafet (yüzde 37) olduğunu belirtiyor. Bunu yüzde 12 ile ulaşım takip ediyor. Okul dönemi alışverişlerinin ne şekilde ödeneceği sorulduğunda ise, velilerin yüzde 57’si nakit, yüzde 40’ı “kredi kartı” yanıtını veriyor. Kredi kartı kullanımı orta gelir grubunda yüzde 71’e kadar çıkıyor. Bölgesel bazda ise, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan veliler (yüzde 64) ve Marmara Bölgesi’nde yaşayan veliler (yüzde 54) okul alışverişlerinde kredi kartını en fazla tercih eden kesim. Veliler kredi kartlarını özellikle taksit (yüzde 68) ve indirim (yüzde 26) olanakları için kullandığını belirtiyor.

Okul Dışı Ek Eğitime İlgi Lisede

MasterIndex araştırmasına katılan velilerin yüzde 69’u ilköğretim çağındaki çocuklarına okul dışında herhangi bir eğitim aldırmıyor. Velilerin yüzde 22’si çocuklarını dershaneye gönderdiğini, yüzde 7’si özel ders aldırdığını, yüzde 5’i ise tanıdıklardan ücretsiz destek aldığını belirtiyor. Çocuklarına herhangi bir eğitim aldırmayanların oranı lise seviyesinde çocuğu olanlarda yüzde 47’ye düşüyor. Bu kesimin yüzde 48’i çocuğunu dershaneye gönderiyor, yüzde 6’sı özel ders aldırıyor, yüzde 5’i ise tanıdıklardan ücretsiz destek alıyor.

Çocuklar Okul Dışı Etkinliklere Katılmıyor

Araştırmaya göre ilkokul çağındaki çocukların yüzde 66’sı, lise çağındaki çocukların ise yüzde 77’si okul dışı etkinliklere katılmıyor. Katılan azınlık ise genellikle spor (ilkokul %24,lise %17), sanat / müzik kurslarına gidiyor.

Evlerin Yüzde 81’inde Bilgisayar Var

MasterIndex anketine göre okul çağında çocuğu olanların 81’inin evinde bilgisayar bulunuyor. Evinde bilgisayar olanların oranı yüksek gelir grubunda yüzde 93’e kadar çıkıyor. Velilere çocuklarının kaç saatini bilgisayar başında geçirdiği sorulduğunda, ilköğretim okulunda okuyan çocukların günde 2.4 saatlerini, lisede okuyan çocukların ise 2.9 saatlerini bilgisayar başında geçirdikleri ortaya çıkıyor.

Televizyon İzleme Süresi Ortalama 2.3 Saat

Çocukların günlük televizyon izleme oranlarına bakıldığında ilköğretim ve lise dönemindeki çocukların günde 2.3 saatlerini TV başında geçirdikleri ortaya çıkıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.