Ogilvy & Mather’dan Cannes Lions’a 2 Aslan iade

Cannes Lions'ta beşinci kez Yılın Network'ü seçilen ajans, Vietnam ofisinin kampanyasının kazandığı ödülleri iade etti.

29.07.2016 - 10:38 | Arzu Nilay Kocasu

Ogilvy & Mather'dan Cannes Lions'a 2 Aslan iade

Ödüllerin reklam sektöründe ne denli kıymet gördüğü, bilinen ve artık kabullenilmiş bir gerçek. İrili ufaklı pek çok ulusal ve uluslararası yarışmanın arasında ödül kotalarını mümkün olduğunca yüksek bir çıtaya çekmeye çabalayan ajansların en kıymet verdiği etkinliklerin ilk sıralarındaysa Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali var şüphesiz.

Bu yıl yolu yaratıcılıktan geçenleri 63’üncü kez ağırlayan Cannes Lions’ta büyük ajansların iddialı işlerinin vaatlerini karşılayamayarak yarıştan çekildikleri anlara tanıklık ettik: BBDO Worldwide’ın küresel CCO’su David Lubars, AlmapBBDO’nun Bayer için hazırladığı işlerin tümünü -Bayer’in bir reklamının cinsiyetçi ve uygunluğu tartışılır olarak eleştirilmesinden ötürü- festival sırasında yarıştan çekti.

Festivalde gerçekleşen bir diğer olaylı network gelişmesiyse Grey cephesinde yaşandı. Grey Singapur tarafından denizdeki mülteci botlarını kurtarmak amacıyla hazırlandığı iddia edilen mobil uygulamanın çalışmadığının iddia edilmesi ve AppStore’dan kaldırılmasının ardından ajansın ödülü de elinden gitmiş oldu.

Grey Singapur I Sea

Bir vaka da Ogilvy & Mather cephesinde

Görünüşe göre festivaldeki “sıkıntılı” iş vakaları BBDO ve Grey ile sonlanmıyor. Aslanlarını iade eden network’lere üçüncü olarak eklenen Ogilvy & Mather da kazandığı ödüllerden iki tanesini iade ettiğini açıkladı. Ogilvy & Mather Vietnam tarafından Rhino Rescue Project için hazırlanan Saving Africa’s Last Wild Rhinos By Poisoning Them kampanyası Direct Lions’tan Gümüş Aslan, PR Lions’tan ise Bronz Aslan kazanmıştı.

Vietnam’da gergedanların her derde deva olduğuna inanılan boynuzları nedeniyle avlanmalarının önüne geçilmesi amacıyla hayvanların gergedanlarına onlar için olmasa da insanlar için zehirli bir sıvı enjekte edilmesi ve ardından, tehlikenin halka duyurulmasıyla gergedan boynuzuna cazibesinin yitirtilmesi amacıyla gerçekleştirilen kampanyada yaşananların, tam olarak vaka videosunda anlatılanlar gibi gerçekleşmemiş olması, ajansın ödülleri iade ederken yaptığı duyuruda yer alan açıklama.

Beş yıldır Cannes Lions’ta Yılın Network’ü seçilen Ogilvy & Mather cephesinde yaşanan bu gelişme ajansın bu unvanı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olmasa da, reklam ajanslarının güvenilirliğini jüri üyeleri nezdinde daha sorgulanabilir kıldığı bir gerçek. Gelişmelerden haberdar tüm hedef kitleler ve tüketiciler nezdinde de elbette.

Kaynak: The Stable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.