Nivea’nın ‘Yeniden-medenileş” reklamına tepkiler yağıyor

Nivea'nın yeni basın ilanı 'Yeniden-medenileş'e sosyal medyadan tepkiler yağıyor.

19.08.2011 - 00:00 | MediaCat

Nivea’nın yeni basın ilanı ‘Yeniden-medenileş’e sosyal medyadan tepkiler yağıyor. Siyahi bir modelin yer aldığı ilan Esquire dergisinde yayınlandıktan sonra Tweeter, Facebook ve bloglarda ırkçılık gerekçesiyle eleştirildi.

Bunun üzerine hemen harekete geçen marka, Facebook sayfasında bir özür yayınladı ve bu kampanyanın yeniden yayınlanmaması için hemen harekete geçti.

Nivea "bizi son dönemde yayınladığımız ‘yeniden-medenileş’ reklamımızla ilgili eleştirdiğiniz ve uyardığınız için çok teşekkür ederiz. Reklam uygunsuz ve saldırgandı. Bu ilan bir daha asla yayınlanmayacak. Çeşitlilik ve fırsat eşitliği Nivea için çok önemli değerler" açıklamasını yaptı.
 

Bu eleştirilere maruz kalan ilanda siyahî bir model, sakallı ve afro saçlı halinin maskesini fırlatırken gösteriliyor. Reklamda "Umurunda gibi görün" yazısının altında reklamın mottosu koyu ve büyük harflerle "RE-CIVILIZE YOURSELF" yani kendini yeniden medenileştir/uygarlaştır yazıyor.

Sosyal medyadaki pek çok insan ilanın ırkçı olduğuyla ilgili yorumda bulundu. Nivea’nın ana şirketi Beiersdorf AG, bu eleştirilerden sonra CNN’de daha uzun bir açıklama yapmak zorunda kaldı:

"Bu reklam yüzünden rahatsız duyan herkesten çok özür dileriz. Reklamın yanıltıcı olduğunu anlar anlamaz yayından çektik.

Kültürel çeşitlilik ve fırsat eşitliği Nivea için çok önemli değerlerdir. Markamız her zaman farklılığa, toleransa ve fırsat eşitliğine vurgu yapar. Farklılığı çok değerli buluyoruz. Bütün faaliyetlerimizde doğrudan veya dolaylı ayrımcılıktan kaçınmaya büyük önem veriyoruz. Toplumsal cinsiyet, yaş, ten rengi, din, ideoloji ve cinsel yönelim gibi konular bu geçerlidir. "

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.