MediaCat

Nike’a ırk ayrımcılığı suçlaması

Eski bir çalışanı, ırk ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle Nike’a dava açtı.

Nike’a ırk ayrımcılığı suçlaması

Geçtiğimiz yıl, siyahlara yönelik baskılara karşı direnişin sembolik ismi Colin Kaepernick’le anlaşarak cesur bir hamleye imza atan Nike, bu kez ırk ayrımcılığı yaptığı iddiasıyla karşı karşıya. İddianın sahibi, üç yıl boyunca Nike bünyesinde kıdemli yöneticilik yapan Ahmer Inam.

Nike’a dava açan Yeni Delhi doğumlu Ahmer Inam, Nike’ta çalıştığı üç yıl boyunca ırkı, rengi ve ulusal kökeni nedeniyle ayrımcılıkla karşılaştığını, beyaz çalışanlara kıyasla daha düşük ücretle çalıştırıldığını, beyaz bir çalışanın kayrılması nedeniyle terfi fırsatlarının engellendiğini iddia etti. Çalışırken düşmanca ve yıldırıcı bir tavra maruz kaldığını belirten Inam, geçtiğimiz yıl durumu Nike CEO’su Mark Parker’a anlatmaya çalıştığını da ifade etti.

“Bu vaka, kendisini çeşitliliğin bir numaralı savunucusu olarak tanımlayan Nike‘ın pazarlama faaliyetlerinin ikiyüzlülüğünü ortaya koyuyor” diyen Inam’ın avukatı Dana Sullivan, müvekkilinin, ırkı yüzünden ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü, endişelerini şirketle paylaşmasına karşın aylarca yanıtsız bırakıldığını ve şirketten ayrılmaktan başka çaresinin bırakılmadığını söyledi.

Nike’tan yapılan açıklamada, henüz açılmış bir dava hakkında yorum yapılamayacağı belirtilerek, Nike’ın eşitlikçi bir kültür yaratma konusundaki kararlılığı ve herkese eşit fırsat yaratma gayreti vurgulandı.

Şirketten Ocak 2019’da ayrılan Inam, 516 bin dolar maddi, 350 bin dolar da manevi tazminat talep ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.