MediaCat

Nielsen’den dijital dönüşüm raporu

Verilere göre Türkiye’nin online alışverişte en fazla tercih ettiği kategori bebek bakım ürünleri.

Nielsen’den dijital dönüşüm raporu

Nielsen; hızlı tüketim ürünleri, perakende ve alışverişçi trendleri başlıklarında gerçekleştirdiği araştırmaya dair bir rapor yayınladı. Raporun ana başlığını, Türk alışverişçisinin dijital dönüşümü oluşturuyor.

Nielsen Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan’ın paylaştığı verilerle, küreselde internet kullanım oranı yüzde 53 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 67 olarak karşımıza çıkıyor. Benzer şekilde sosyal medya kullanımının dünya ortalaması yüzde 42 iken, Türkiye’nin performansı yüzde 63.

Mobil tarafa gelindiğinde de yüzde 68’e yüzde 90’la fark daha da açılıyor. Cep telefonundan aktif sosyal medya kullanımı oranı dünyada yüzde 39 ve Türkiye’de yüzde 54 olarak görülüyor. Veriler, Türk tüketicisinin sosyal medyada, ABD ve Çin’e göre yüzde 50 daha fazla vakit geçirdiğini ortaya koyuyor.

Nielsen'den dijital dönüşüm raporu

Yeni alışverişçi

Peki, Türk tüketicisinin dijital dönüşümde ortaya koyduğu bu performans alışverişçi kimliğine nasıl yansıyor? Nielsen’in raporu, yeni bir alışverişçi profilinin doğuşuna dikkat çekiyor. Şekerel Erdoğan bu yeni profili, “Bu, bilinen geleneksel alışverişçiyle temelde aynı motivasyonlarla hareket eden, ancak daha güçlü bir konumda olan bir alışverişçi modeli” şeklinde tanımlıyor.

Dijital dönüşümün önemli ayaklarından birini oluşturan perakendede e-ticaret, gelecek vadeden başlıklardan biri. Rapora göre, toplam perakendenin yüzde 9’unu oluşturan e-ticaretin 2020’de yüzde 12’ye çıkacağı tahmin ediliyor. Türkiye perakende pazarında e-ticaretin payı global ortalamanın altında bir performans seyrediyor. Türkiye’nin online alışverişteki tercihlerinde ise ilk dört kategoriyi; bebek bakım, ev temizlik ürünleri, kişisel bakım, evcil hayvan maması oluşturuyor.

Nielsen'den dijital dönüşüm raporu

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.