New York Times dakikası

New York'a varıp odanıza çekildiğinizde televizyonu açar açmaz karşınıza çıkan 'Kanal bir'de bu slogan sık sık duyulur.
02.05.2014 - 17:30

Dijital devrimle işleyişi değişen insan beyni, yazılı metinlerden çok görsellikle anlatılan hikâyeleri anlıyor ve onları arzuluyor. 21’inci yüzyılda değişen habercilikte görselin artan önemini fark eden New YorkTimes’a BBC’nin başından transfer edilen CEO Mark Thompson, patron Sulzberger’den “Gazeteyi 21’inci yüzyılda global bir süper güç yap” talimatını aldıktan sonra; gazetenin yayın yönetmeni Jill Abramson ile çok yakın çalışma düzeni oluşturarak, gazetenin eski kurumsal yapısını değiştirmeye başladı.

Değişimin temelinde yaratıcılık ve deneylerden korkmamak prensibi yatıyor.

Thompson ve Abramson birlikte yeni medya düzeninde videolu dijital anlatım ve bilgisayar oyunlarına özel önem veriyorlar. Gazetenin bir bölümü çoktan film üretim merkezi gibi çalışmaya başladı bile.

New York Times’ın çok da başarılı olan sitesinde son olarak New York Times Minute adı verilen bir uygulamaya devreye sokuldu. Siteye günde üç defa konulan bir dakikalık videolarla günün en önemli ve gelişen üç haberi izleyicilere anlatılıyor. Video yenilemeleri sabah öğle ve akşamüstünde yapıldığından, önemli haberlerde gün içinde yaşanan gelişmeler de okura aktarılabiliyor.

Siteye konulmaya başlanan bu viodeolar mobil cihazlar için de formatlanıyor. New York Times yönetimi mobil cihazlara gönderilen videolu anlatımların reklam alma potansiyelinin çok yüksek olduğunu tespit etmiş ve gelecek stratejisinde buna önemli yer vermiş durumda.

Mobil dünyada yükselişte olan ve geleceği en çok etkileyecek olan akıllı telefonlara özgü içerik üretiminde de atılım içinde New York Times. Akıllı telefona yollanacak dijital içerik için tamamen farklı bir reklam stratejisi ve reklam içeriği oluşturulması gerektiğinden bunun da arayışı sürüyor.

New York Times Minute iş için veya gezmek için New York’a gidenlere tanıdık gelmesi gereken bir ad. Şehre varıp odanıza çekildiğinizde televizyonu açar açmaz karşınıza çıkan ‘Kanal bir’de bu slogan sık sık duyulur. Kanal 1 sadece yerel haberleri veren kanaldır. Bu kanalda sık sık New York Minute adı verilen, şehrin haberlerinin bir dakika içinde özetlendiği bölümler olur. New York Times Minute ile bu televizyon programından esinlenildiği kesin.

Mobil+sosyal stratejiye odaklanan New York Times 8 Ocak’ta yenilenmiş sitesiyle tüketicinin karşısına çıktı. 8 yıldır yeni tasarım yapmıyorlardı. Yani eski tasarım gelişmiş şartlara artık uyum sağlayamıyordu.

NYT yeni site tasarımını, mobili önceliğine alan bir içerik üretim merkezi olarak düşünmüş. Yani yeni internet sitesindeki içerik direkt olarak tablete ve akıllı telefonlara da yönlendirilebilecek şekilde tasarımlanmış (bunun teknik adı, kullanıldığı platforma bakmadan her yere uyumlu içerik) yani NYT’nin internet sitesi artık kendi başına bir içerik üretim merkezi olmuş. Eskiden kağıt baskı gazetenin içeriğine bağımlıydılar; şimdi kendi içeriklerini üretmeye ağırlık vermişler.

Responsive design diye bir kavram var. Bu, bir formatı hazırladığınız içeriğin farklı ekran boyutlarına uyum sağlamak için kendi kendini değiştirmesine imkân veren bir tasarım biçimi. Yani aynı içeriği internet sitesine uygun verirken, akıllı telefonun da cep telefonunun da ekranına uyum sağlıyor.

Çok radikal olan, alışılanı tamamen değiştiren yepyeni bir tasarım yapmamışlar. Site ilk bakışta eskisine benziyor ama önemli yenilikler içeriyor. Burada amaç, eski siteye alışık kitleyi rahatsız etmeden onların devamlılığını sağlamak.

Sitenin yeni tasarımının temelinde tüketicinin siteyi en rahat ve sıkıntıya düşmeden dolaşmasını sağlamak, yani müşteri memnuniyeti ilkesi var. Bir defa her şey çok hızlanmış. Sayfalar, fotoğraflar ve videolar çok hızlı yükleniyor ve oynuyor.

Sitede video kullanımı hayli artmış, fotoğraflar daha büyük verilmiş görsellik çok daha iyi kullanılmış. Ayrıca her fotoğrafı daha da büyütme imkânı verilmiş okuyucuya. Eskiden yazı ağırlıklı olan sayfada şimdi ise her video hakimiyeti görülüyor. Önceden yazıya ek olarak video paylaşılırken şimdi ise yazılar videoların ekleri konumunda.

Video kullanımının artmasının bir avantajı daha var. Reklam dünyasında bir alt trend de videolara konulan reklamlarda planlanan artış. NYT sitesinde video kullanımını arttırarak bu reklamları da kendisine çekmeyi planlıyor.

Kısacası tüketicinin rahat etmesi, rahat okuması ve izlemesi için bir yeni tasarım yapılmış. Bütün bu içeriğin akıllı telefonlarda ve tabletlerde çok popüler olacağını söyleyebilirim.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.