MediaCat

Netflix’teki Türk yapımları globalde nasıl karşılanıyor?

Netflix’in Kültürel Yakınlık Araştırması, platformdaki Türk yapımlarını izleyenlerin Türkiye’yi ziyaret etme isteğinin 2,6 kat; Türkçe öğrenme isteğinin ise 4,6 kat arttığını ortaya koyuyor.

Netflix’teki Türk yapımları globalde nasıl karşılanıyor?

Türkiye’deki senaristlerin kaleminden çıkan özgün hikâyeleri 190 ülkeye ulaştıran Netflix, yapımlarının Türkiye’ye yönelik algılara nasıl yön verdiğini yedi ülkede gerçekleştirdiği Kültürel Yakınlık Araştırması ile mercek altına aldı. Şimdiden 30’un üzerinde yerli yapıma imza atan platform bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği araştırma için ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İspanya, Suudi Arabistan ve Şili’den 13 bin kişinin görüşlerine başvurdu.

Genel itibarıyla yerli yapımları izleyen kişilerin Türk kültürüne ve tarihine ilgisinin arttığını, Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetleri satın alma ihtimalinin yükseldiğini ortaya koyan araştırmadan öne çıkan bulgular şöyle oldu:

  • Netflix üyeleri, Türk yapımlarını platforma üye olmayan kişilere kıyasla 1,5 kat daha fazla izliyor. Başka bir deyişle Netflix, yerli yapımları daha görünür kılıyor.
  • Netflix’teki Türk dizi ve filmlerini izleyen kişilerin Türkiye’yi turist olarak ziyaret etme isteği, izlemeyenlere göre 2,6 kat daha fazla. Dünya genelinde turistik ilgisi en çok artan üç ülke ise sırasıyla Brezilya, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri.
  • Yerli yapımlar, yabancıların Türkçe’ye duyduğu ilgiyi de artırıyor. Netflix’teki Türk yapımlarını izleyen kişiler arasında “Türkçe öğrenmek istiyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlere göre 4,6 kat daha fazla. Türkçeye ilginin en çok arttığı ülke ise ABD.
  • Netflix’teki yerli yapımları izleyenler arasında “Türk kültürüne ilgi duyuyorum” diyenlerin oranı, izlemeyenlerden yüzde 29 daha fazla. Benzer şekilde Türk mutfağına ilgi yüzde 29, Türk tarihine ilgi yüzde 27, Türk edebiyatına ilgi ise yüzde 22 oranında artıyor.
  • Netflix’teki Türk yapımlarını izleyenlerin Türk insanıyla tanışma, iş yapma isteği yüzde 27 yükseldiği görülüyor. “Türk yapımlarını izledikten sonra Türkiye’de üretilen ürün ve hizmetleri satın alma isteğim arttı” diyenlerin oranı ise yüzde 17.
  • Türk yapımlarını izleyen kişilerin Türk yönetmenlere ilgisi 4,6 kat, oyunculara ilgisi 4,9 kat artarken; oyuncuları sosyal medyada takip etme oranı 5,2 katına çıkıyor.

2023 yılında Netflix’te yerini alacak yerli yapımlar arasında başrollerini Serenay Sarıkaya ile Burak Deniz’in paylaştığı “Şahmaran”, Perihan Mağden’in aynı adlı romanından uyarlanan “Biz Kimden Kaçıyorduk Anne”, Çağan Irmak’ın yaratıcısı olduğu ve yönetmenliğini üstlendiği “Yaratılan”, Nejat İşler’in başrolde yer aldığı “İyi Adamın 10 Günü”, Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ’u yeniden bir araya getiren “Last Call For Istanbul” ve Cem Yılmaz’ın yazıp yönettiği ve başrolünü üstlendiği “Ayzek ile Bir Gece” bulunuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.