Netflix’te reklam dönemi mi başlıyor?

Netflix'ten kafaları karıştıran bir deneme.

27.08.2018 - 11:14 | Sencer Uçar

Netflix'te reklam dönemi mi başlıyor?

Bilindiği üzere Netflix, bünyesindeki yapımları abonelerine reklam göstermeksizin izleme olanağı tanıyor. Netflix aboneleri, takip ettikleri dizilerin bölümleri arasında hiçbir reklamla karşılaşmıyor; bölümler art arda akarken, yalnızca izleyicinin platformda uzun süre işlem yapmaması durumunda ufak bir uyarı yapılıyor.

Ancak Netflix aboneleri, geçtiğimiz günlerde platformda hiç de alışık olmadıkları bir durumla, bölümler arasında süreleri 10 ila 20 saniye arasında değişen tanıtım videoları ile karşılaştılar. Söz konusu videolar Netflix’in diğer yapımlarının tanıtımını yapıyordu fakat karşılaştıkları videoları reklam olarak nitelendiren kullanıcılar, platformun yeni denemesine tepki gösterdi. Üstelik videoları sessize almak ya da atlamak da mümkün değildi.

Abonelerden gelen tepkiler üzerine platformdan bir açıklama geldi. Açıklamada, platforma reklamların dahil edilmesi gibi bir durum olmadığı, yalnızca tanıtım videolarının denendiği belirtildi. Netflix adına açıklamada bulunan Smita Saran, tanıtım videolarının kişiye özel öneriler olduğunu ve abonelere yeni içerikleri daha hızlı keşfetmeleri yönünde yardımcı olma niyeti taşıdığını vurguladı.

Tanıtım videolarının ne kadar aboneye gösterildiği ise belirsiz ancak bu denemenin de alışıldığı üzere küresel çapta gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Kaynak: Nytimes.com