Netflix’in abone kaybı sürüyor

Son çeyrekte 1 milyona yakın abone kaybeden platform, rekabette elini güçlendirmek için animasyon stüdyosu Animal Logic'i satın aldı.

20.07.2022 - 10:54 | Simge Şenses

Netflix'in reklamlı aboneliğine dair yeni detaylar

Netflix’in üçüncü çeyrek raporu açıklandı. Son dönemde adı abone kayıpları ve işten çıkarma haberleriyle gündeme gelen platformun son 3 ayda yaklaşık 1 milyon abonesiyle daha vedalaştığı ortaya çıktı. Üçüncü çeyrekte en fazla abone kaybettiği bölgeler ise sırasıyla ABD, Kanada ve Avrupa oldu.

Şirket, Nisan ayında 2011’den bu yana ilk kez abone sayısında düşüş izlediğini bildirmiş, bunu yüzlerce işten çıkarma haberi ve hisse değerlerinde keskin bir düşüş takip etmişti. CEO Reed Hastings’e göre son dönemde abone kaybının daha fazla olmamasının yegâne sebebiyse Stranger Things’in son sezonunun gösterdiği başarı.

Gelişmeyi değerlendiren Ampere Analysis Yönetici Direktörü Guy Bisson, Netflix’in pazardaki kontrolünün gevşemeye başlamasının “kaçınılmaz” olduğunu söyledi ve ekledi: “Lider olduğunuzda ve özellikle rekabet bu ölçüde arttığında, Netflix’in son dönemde gördüğü gibi, gidilecek tek bir yön var.”

Mevcut tablonun, dünyanın dört bir yanındaki insanların içerik tüketim biçimini dönüştüren ve yıllar boyu kesintisiz büyümenin keyfini çıkaran Netflix için büyük bir değişiklik olduğu şüphesiz. Pandemi döneminde evde geçirilen vaktin artmasıyla altın dönemini yaşayan platform, bu süreçte küresel bir dev olarak konumunu güçlendirse de hayatın normale dönmesi ve rekabet ettiği platformların artmasıyla yeni üyeler çekmekte ve mevcut üyelerinin sadakatini sürdürmekte zorlanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Animal Logic hamlesi

Netflix, son çeyrekteki abone kaybının ardından en büyük rakibi Disney+ ile rekabette elini güçlendirmek üzere Happy Feet, The Lego Movie ve Peter Rabbit gibi animasyonların arkasındaki Avustralya merkezli animasyon stüdyosu Animal Logic’i satın aldı.

Disney+’ın aile animasyonu konusunda doğal olarak önde olması, Netflix’in bu alana eğilmesini zorunlu kılan başlıca etmen. Reed Hastings, platformun geçtiğimiz yıl bu alanda çalışmaları olduğunun sinyallerini vermiş, şirket içinde özel bir animasyon birimi kurulduğunu da duyurmuştu.

Kaynak: BBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.